Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
28/07/2015 - 19:18

Nowy Sącz: Trzy próby oszustwa mieszkańców. Apel o rozwagę

Dzisiaj (28 lipca) w Nowym Sączu doszło do trzech prób usiłowania oszustwa m.in. metodą „na policjanta”. Na szczęście osoby, do których zadzwonił oszust wykonały telefon zwrotny do swoich rodzin upewniając się czy ktoś z ich bliskich nie potrzebuje pomocy i pieniędzy.
W ostatnim czasie sądecka policja odnotowała kilka oszustw osób starszych. Między innymi kilkanaście tysięcy złotych straciła 72-letnia mieszkanka Nowego Sącza, która uwierzyła naciągaczom. Jedna z osób, które rozmawiały z kobietą podała się za jej synową, druga zaś właśnie za „policjanta”.

Dzisiaj w Nowym Sączu doszło do trzech prób usiłowania oszustwa m.in. na policjanta”.

Na szczęście, w tych przypadkach, mieszkańcy wykonali telefony zwrotne do członków rodziny i upewnili się czy faktycznie znaleźli się oni w trudnej sytuacji i potrzebują pieniędzy.

- W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu, ponownie apelujemy o zachowanie ostrożności podczas rozmów telefonicznych, szczególnie, gdy rozmówca chcę uzyskać od nas pieniądze – mówi Anna Walczewska z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - Pamiętajmy, że wyobraźnia oszustów nie zna granic.

Sądeccy policjanci przypominają o tym by:

- Być ostrożnym w kontakcie z nieznajomym, zwłaszcza, gdy taka osoba dzwoni.

- Nie ufać osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

- Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.

- Zawsze potwierdzać taką „prośbę o pomoc”, poprzez osobisty lub telefoniczny kontakt
z właściwą osobą (wnukiem, innym krewnym).

- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

- Jeśli już - to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych.

- Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

- We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112.

Opr. (MACH)
Fot. arch. KMP w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)