Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
15/02/2017 - 10:10

Nowy Sącz: Ten komin nazywają wędzarnią. Mieszkańcy Kaduka mają go dość

Ulica Grottgera, Zielona i Jana Pawła II spowita czarnym dymem? Tak, najczęściej rano podczas siarczystych mrozów. Mieszkańcy osiedla Kaduk skarżą się na „kopcący” komin budynku Trans Konspol.

Dziś nowosądeckie pyłomierze o godz. 9 wskazywały średni wynik prawie 290 µg/m3 stężenia groźnego pyłu PM 10 (norma dopuszczalna to 50), a w niektórych miejscach nawet 390 µg/m3. Ile pyłomierz pokazałby rano w okolicach Grottgera 3? Nie wiemy, bo najbliższy jest na ul. Wincentego Pola i na Nawojowskiej.

– Gdyby postawiono tu pyłomierz, to pewnie nie starczyłoby dla tego dymu skali. Bywają takie dni, że czarna chmura dymu przelatuje tuż przy naszych oknach i balkonach  – skarży się mieszkaniec osiedla Kaduk (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Postanowiliśmy to sprawdzić. Dymu nie da się nie zauważyć...

– Mamy kilku złośliwych sąsiadów, co jak się tylko podrzuci do kotła... Pierwsze uderzenie jest zawsze obfite, potem się to uspokaja. Mieliśmy kilka dni temu kontrolę ze Straży Miejskiej, a wcześniej z Zarządu Osiedla. Wszystko jest w porządku – palimy węglem, niczym innym, przedstawiliśmy faktury. Piec mamy nowy, tylko komin jest długi i brzydki, tym zwraca na siebie uwagę – tłumaczy Wiesław Łatka, Dyrektor Naczelny Trans Konspol Sp z o.o.

– Za dwa lata zrobimy tu kotłownię gazową. Chcieliśmy już wcześniej zrobić kotłownię gazową, ale na razie my i Biedronka nie mamy gazu – dodaje.

Ale na ulicy Grottgera jest gaz?

– To drobna nitka, za mała przepustowość jak dla nas – odpowiada Łatka.               

Nie udało nam się niestety skontaktować z Krzysztofem Leśniakiem, przewodniczącym Zarządu Osiedla Kaduk.

j.bobrek@sadeczain.info, fot. JB

Nowy Sącz: Ten komin nazywają wędzarnią. Mieszkańcy Kaduka mają go dość


Dziękujemy za przesłanie błędu