Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
02/12/2019 - 20:35

Nowy Sącz: taki będzie budżet na 2020 rok. Poznajmy te liczby

Prezydent Ludomir Handzel, który rządzi Nowym Sączem od roku, przygotował pierwszy projekt swojego budżetu. Na 2020 rok. Dokument, nad którym pracował, od początku do końca. Jaki ten przyszłoroczny budżet jest, czy wszystkich usatysfakcjonuje?

Prezydent Ludomir Handzel ma za sobą rok rządzenia miastem i realizowania przedsięwzięć i inwestycji, które zaplanował jeszcze jego poprzednik Ryszard Nowak. Większość zadań, które zostały wpisane przez poprzedniego gospodarza miasta jest już zrealizowana.

Jaki będzie budżet miasta na 2020 rok?

Dochody Nowego Sącza na przyszły rok szacowane są na kwotę prawie 666 mln złotych. Wydatki mają wynieść 710 mln złotych, w tym 90 mln złotych stanowią wydatki inwestycyjne i majątkowe. Deficyt sięgnie 44 mln złotych. Władze miasta chcą go pokryć w większości z kredytu.

Największa kwota – bo aż 249 mln złotych zostanie przeznaczona na utrzymanie placówek oświatowych w mieście i wszystkiego tego, co wiąże się z oświatą

- Większość zadań związanych z oświatą została przerzucona na samorządy – zaznacza prezydent Ludomir Handzel. – W przyszłym roku do oświaty dołożymy z naszego budżetu 70 mln złotych. – Nie będzie lekko.

Na realizacje świadczeń wychowawczych zarezerwowano kwotę 79 mln złotych, a na zadania wypełniane w ramach pomocy społecznej 42 mln złotych.

Utrzymanie magistratu pochłonie 28 mln złotych.

Nie zapomniano oczywiście o drogach. Jak się jeździ po niektórych wybitych ulicach w mieście mogliby wiele opowiedzieć kierowcy. Na utrzymanie dróg na terenie miasta zabezpieczono 20 mln złotych. Na remonty i modernizacje miejskich traktów będzie 15 mln złotych.

W budżecie znalazły się też pieniądze na prowadzone już i nowe inwestycję. Między innymi na rozpoczętą w tym roku największą inwestycję, czyli rewitalizację Parku Strzeleckiego wraz z budową nowego amfiteatru. W przyszłym roku na to zadanie zostanie wydatkowana kwota 36 mln złotych. Prace w parku trwają już od kilku tygodni, a inwestycje realizuje znana sądecka firma.

Jest również nadzieja, że sądeczanie doczekają się tego, że wreszcie zdewastowany basen nad Łubinką otworzy swoje podwoje. Tutaj w budżecie zabezpieczono kwotę 6 mln złotych.

Na modernizację stadionu Sandecji przy ul. Kilińskiego została zagwarantowana kwota 800 tys. złotych. Ale to nie koniec. Kapitał zakładowy spółki MKS Sandecja zostanie zasilony kwotą 3 mln złotych z budżetu miasta.

Część mieszkańców śledzi z uwagą wszelkie informacje związane z budową nowego stadionu przy ul. Kilińskiego. Prezydent zapewnia, że projekt będzie realizowany.

- Powstanie spółka celowa, która wybuduje nowy stadion i parking przy ul. Kilińskiego, ale także nową siedzibę Urzędu Miasta – uchyla rąbka tajemnicy włodarz Nowego Sącza. -  

Jak włodarz miasta ocenia przygotowany budżet?

- Nie ukrywam będzie bardzo trudny – mówi prezydent Ludomir Handzel. – Spadła nam dynamika wzrostu przychodów z PIT – u. – Jestem zwolennikiem jak najniższych podatków, ale to akurat zostało zrobione skokowo i bez osłony dla samorządów. W naszym przypadku jest to około 12 mln złotych mniej w budżecie. Z drugiej strony samorządy, nie tylko Nowy Sącz zostały dociążone zwiększonymi kosztami związanymi z oświatą. Przyszły rok zamierzamy aktywnie przepracować, tak, aby mieszkańcy zaczęli odczuwać różnice w infrastrukturze.

Przygotowany projekt budżetu trafi jeszcze w grudniu pod obrady Rady Miasta. Czy zostanie przyjęty? Miejmy nadzieję, że tak.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu