Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
02/12/2020 - 16:05

Nowy Sącz: szpital zmniejszył liczbę łóżek „covidowych”

W Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu zmniejszona została liczba łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jednocześnie sądecka placówka wznawia zabiegi planowane, które były zawieszone ze względu na wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Zgodnie z zapowiedziami kierownictwa sądeckiego szpitala liczba łóżek tzw. „covidowych” została od 1 grudnia zmniejszona.

- Z dotychczasowych funkcjonujących 148 miejsc dla pacjentów „covidowych” pozostawiliśmy w naszej placówce 96 łóżek dla osób, które chorują na SARS CoV – 2 i muszą być hospitalizowane – mówi Agnieszka Zelek Rachtan, rzeczniczka szpitala w Nowym Sączu.

W sądeckim szpitalu są obecnie wolne miejsca dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Tak jest od kilkunastu dni. Obecnie placówka dysponuje kilkoma miejscami, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna i w każdej chwili wolne miejsca „covidowe” mogą zostać zajęte.

Czytaj także: Sącz: od grudnia więcej łóżek dla chorych ze schorzeniami innymi niż COVID

- Mamy nadal sześć łóżek na „intensywnej terapii dla pacjentów zakażonych koronawirusem – dodaje nasza rozmówczyni. – Wszystkie te miejsca są zajęte.

Od 1 grudnia oddział psychiatryczny, który został niedawno przeniesiony z dworku w Dąbrowej do zmodernizowanego dawnego pawilonu ginekologicznego przestał być już oddziałem „covidowym”.

W dalszym ciągu w sądeckim szpitalu utrzymywanych jest też 16 łóżek dla pacjentów, u których podejrzewa się zakażenie SARS CoV-2.

Zmniejszenie bazy łóżkowej dla chorych na COVID – 19 oznacza automatycznie zwiększenie liczby łóżek dla pozostałych chorych, cierpiących na inne schorzenia, którzy muszą być hospitalizowani w szpitalu.

- Dyrekcja szpitala zadecydowała również o wznowieniu od 1 grudnia planowanych zabiegów, które zawieszono wcześniej z powodu nasilenia pandemii - mówi rzeczniczka sądeckiej placówki.

W ostatnim czasie, jak zaznacza rzeczniczka do tej placówki trafia mniej pacjentów „covidowych”. Jednak jak zauważa coraz częściej hospitalizacji wymagają chorzy, którzy zakażenie koronawirusem mają za sobą, ale pojawiają się u nich powikłania po przebytej infekcji.

- Mowa tutaj o problemach związanych z płucami, układem krążenia, a także o zaburzeniach neurologicznych - wyjaśnia.

W ubiegłym miesiącu w Krynicy Zdroju został uruchomiony tymczasowy szpital dla pacjentów chorujących na COVID – 19. Przypomnijmy, że jest to placówka dla chorych, którzy nie wymagają wsparcia respiratorowego.

Do tej pory z sądeckiego szpitala nie trafił tam ani jeden pacjent.

i.michalec@sadecznin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu