Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
02/01/2019 - 14:50

Nowy Sącz: „szambo uchwała” nieważna? Jest wyrok sądu, ale nieprawomocny

Na razie nieprawomocny, ale jest pierwszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie „szambo uchwały” - jak ironicznie mieszkańcy Nowego Sącza ją określają – czyli uchwały, która ustala stawki za wywóz nieczystości płynnych. Według WSA uchwała jest nieważna. Wyrok jest jednak nieprawomocny.

Temat ciągnie się od wielu miesięcy. W ślad za decyzją rady z lipca 2018 roku właściciele wszystkich nieruchomości z terenu Nowego Sącza, które mają szamba i nie są wpięte do kanalizacji muszą płacić za wywóz nieczystości 117 złotych miesięcznie. Decyzje rady w tej sprawie wywołały ogromny protest społeczny i nie pomogły tu nawet deklaracja byłych władz miasta o wprowadzeniu tzw. programu osłonowego. O szczegółach pisaliśmy w publikacjach: 
Nowy Sącz: więcej za wywóz szamba. Od lipca opłata ryczałtowa – 117 złotych 
Szamboburza w Nowym Sączu: ratunkiem system dopłat. Na czym polega? 
Nowy Sącz: „osłonówka” ostudzi nastroje po megapodwyżce opłat za wywóz szamba?

Dziś na ręce przewodniczącej rady miasta Iwony Mularczyk i wiceprezydenta Artura Bochenka wpłynęła Informacja o wynikach a dokładniej konsekwencjach złożenia tej skargi do WSA przez jednego z mieszkańców miasta.

Pełny tekst poniżej.

- W świetle uzyskanych informacji wynika, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie nieprawomocnym wyrokiem stwierdził nieważność uchwały w sprawie nieczystości ciekłych. Przedmiotowy wyrok potwierdza zasadność moich działań w zakresie uchylenia tej niesprawiedliwej i krzywdzącej mieszkańców Nowego Sącza uchwały - komentuje publikując treść wyroku radna Iwona Mularczyk, która już w swojej walce o fotel prezydenta głośno wyrażała protest, by opłaty za wywóz nieczystości płynnych z nieruchomości, które nie sa wpięte do sieci kanalizacyjnej były naliczane ryczałtowo.

Od początku wtórował jej w tej sprawie radny i przewodniczący osiedla Falkowa Artur Czernecki. Oboje radni byli zgodni z Grzegorzem Fecko, który już w czasie zeszłej kadencji składał interpelacje w tej sprawie, że nie może być tak, że tyle samo za wywóz śmieci płacą właściciele nieruchomości, w której mieszka jedna czy dwie osoby i takiej, w której tych osób mieszka znacznie więcej. Tym bardziej, że wielu budynkach szamba są tylko i wyłącznie dlatego, że nie owych nieruchomości można ich wpiąć do kanalizacji obsługiwanej przez Sądeckie Wodociągi ze względów technicznych, niezależnych od mieszkańców. 

- Z inicjatywny Klubu PiS i Wybieram Nowy Sącz złożony został projekt uchwały uchylający wprowadzoną uchwałę nakazującą uiszczenie jednakowej kwoty 117 zł. za wywóz nieczystości ciekłych. Uchwała ta do chwili obecnej procedowana jest przez Prezydenta Miasta - zaznacza dalej Mularczyk.

Czy wyrok sądu sprawi, że władze miasta uchylą sporną uchwałę? Do tematu wrócimy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info / FacebookDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe