Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
07/05/2018 - 10:30

Nowy Sącz: stało się. Most heleński zamknięty. Jak się ratować? [NA ŻYWO]

Stało się. Kilka minut po godzinie 9 most heleński został zamknięty dla pieszych oraz samochodów. Zostały ustawione znaki i bariery. Zaczyna się rozbiórka starej przeprawy przez Dunajec. Most będzie rozbierany element po elemencie.

Pobierz, wydrukuj: ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW w MAJU 2018 (Z uwzględnieniem zmian po zamknięciu mostu heleńskiego)

ZAMKNĘLI MOST - SPRAWDŹ TRASY OBJAZDÓW, ROZKŁADY SZYNOBUSU I AUTOBUSÓW

Nasi reporterzy, którzy są w tych najbardziej newralgicznych punktach miasta i relacjonują nam sytuację na bieżąco. Zostańcie z nami a będziecie na bieżąco - materiał odświeża się automatycznie co dwie minuty.

Po zamknięciu mostu im. Józefa Piłsudskiego, na co dzień zwanego heleńskim, tak jak się spodziewaliśmy, zakorkowany jest pas ruchu na obwodnicy północnej w stronę Nowego Sącza. Korek ciągnie się od ronda z ul. Marcinkowicką w Chełmcu do skrzyżowania z ulicą Witosa. Przez skrzyżowanie pod zamkiem oraz na ul. Tarnowskiej można bez problemu przejechać. 

Godzina 9 Przy zamknięciu mostu heleńskiego obecny był 83-letni sądeczanin, inżynier budowy mostów. Mężczyzna z nostalgią opowiadał o kolejnych dziejach przeprawy na Dunajcu. Począwszy od tej, po której stoją już jedynie resztki skończywszy na tej, którą właśnie oficjalnie wyłączono z ruchu. Czy wiecie, że ten most nigdy nie został formalnie odebrany przez nadzór budowlany? Całą historię przedstawimy Wam w kolejnym materiale jeszcze dziś.

Jako ostatni przejechał przez most motocyklista, który choć jeździ tędy codziennie do pracy wyłączenia konstrukcji z ruchu wcale się nie boi. - Będę chodził na piechotę - śmiał się mężczyzna.

Godzina 10.24 Kilka minut po ustawieniu barierek pod samym zamkiem droga była w pełni drożna, ale nasi reporterzy donoszą, że własnie zaczyna się korkować ruch w stronę Starego Sącza na ulicy Węgierskiej. W drugą stronę, czyli ze Starego Sącza do miasta można dojechać bez problemu. 

Godzina 10.27 Źle się dzieje również na na ulicy Marcinkowickiej - korek niemal całkowicie zablokował ruch od świateł przy Urzędzie Gminy Chełmiec do ronda Jana Pawła II w Nowym Sączu. Najgorzej jest w kierunku na Nowy Sącz, ale i drugi pas robi się coraz ciaśniejszy. 

Godzina 10.31 Na stacji Nowy Sącz - Chełmiec rośnie grupa rozgoryczonych starszych i niepełnosprawnych osób, które narzekają, że nie mają jak dostać się bezpiecznie do szynobusu, bo ten ma zbyt wysokie schody. Oburzenia nie ukrywają też kobiety, które chcą wejść do pojazdu z wózkami. A sami maszyniści twierdzą, że pasy dla pieszych wytyczone na ulicy Krakowskiej powinny być wymalowane bezpośrednio przy stacji. Teraz dochodzi do sytuacji, w których ludzie przebiegają do szynobusu w miejscach niewyznaczonych - tuż przed maskami samochodów. 

Jedno w kwestii zastrzeżeń wobec funkcjonowania szynobusu jest pewne - pojazd na pewno nie będzie kursował do dworca PKP. Dziś jednoznacznej wypowiedzi w tej sprawie udzielił nam Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. Miasto nie ma na to wpływu - to wynik wewnętrznych analiz kolei. Ruch szynobusu co pół godziny bezwzględnie wymagałby reorganizacji / modyfikacji kursów regionalnych obsługujących Dolinę Popradu.

Godzina 10.59 Nasz reporter obserwujący sytuację na ulicy Węgierskiej informuje, że nadal blokuje się pas w kierunku Starego Sącza. Auta poruszają się dosłownie w żółwim tempie. Natomiast na pasie w kierunku centrum Nowego Sącza jest nieco luźniej.

20 minut trzeba obecnie stać w korku, by dostać się na obwodnicę północną od strony Chełmca. 

Godzina 11.15 Kolejny korek zaczyna się tworzyć na ulicy Tarnowskiej w stronę ronda Jana Pawła II.

Godzina 11.20 Ulica Węgierska już odkorkowana. Natężenie ruchu nie odbiega tego, które mamy na co dzień. Korek w okolicy Urzędu Gminy w Chełmcu ciągnie się już w stronę Podegrodzia - ci którzy mają zielone światło ronda ks. prof. Bolesława Kumora i tak nie mogą przejechać, bo z drugiej strony skrzyżowania są auta stojące w korku. 

Godzina 13:40 "Rozpoczęły się prace rozbiórkowe mostu heleńskiego. Trwają prace związane z wykonaniem filara" - zakomunikował na Twitterze dyrektor Grzegorz Mirek.

Godzina 15:00 Gigantyczny korek na ulicy Węgierskiej, który ciągnie się od skrzyżowania z ulicą Piramowicza w stronę Starego Sącza.

Po godzinie 15.- szynobus Nowy Sącz - Helena. Sytuacja była nieciekawa. Wszystkie miejsca siedzące w szynobusie zajęte, ludzie stali też w przejściach. - To wolna amerykanka - komentowali niektórzy sposób w jaki inni opuszczali pojazd na stacji docelowej. Pasażerowie twierdzą jednym głosem, że po godzinie 15.00 gdy spora część ludzi kończy pracę szynobus powinien kursować co 15 minut i własnie na kierunku Nowy Sącz, centrum - Helena należałoby się skupić przy weryfikowaniu rozkładu jazdy w godzinach popołudniowych.

Godzina 16.10. Rondo Solidarności i jego najbliższe okolice nie są zakorkowane. Ruch nie różni się niczym od tego, jaki zazwyczaj panuje tam o tej porze.

Godzina 16:20. Ulica Marcinkowicka wbrew przewidywaniom nie jest zakorkowana, przejazd nią odbywa się bez zarzutów. Chwilę trzeba stać jednak w kolejce do wjazdu na rondo i obwodnicę. Tam w stronę Witosa od mostu zaczyna się spowolnienie. W drugą stronę jedzie się zupełnie swobodnie.

Godzina 19. Zarówno na ulicy Węgierskiej, jak i na Obwodnicy Północnej ruch odbywa się płynnie. Nie ma już utrudnień na drogach. Sytuacja powtórzy się jutro rano przed godziną 7, kiedy wszyscy wyjadą do pracy. Sądeccy policjanci nie odnotowali żadnej kolizji i wypadku w miejscach, w których ruch był zwiększony.

IM, ES, MŚ fot.  KS / RG

Nowy Sącz: stało się. Most heleński zamknięty. Jak się ratować?
Stało się. Kilka minut po godzinie 9 most heleński został zamknięty dla pieszych oraz samochodów. Zostały ustawione znaki i bariery. Zaczyna się rozbiórka starej przeprawy przez Dunajec. Most będzie rozbierany element po elemencie.
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu