Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
10/06/2021 - 13:00

Nowy Sącz słabo liczy się dla Polski

Tyka ustawowy zegar, ostatni dzwonek będzie we wrześniu, a mieszkańcy Sądecczyzny ociągają się z udziałem w powszechnym narodowym spisie. Na tle Małopolski, słabo spełniamy ustawowy obowiązek. Czyżby w naszym regionie nie zadziałało kuszenie specjalną „spisową” loterią, w której można wygrać samochody i karty płatnicze?

Już ponad dwa miesiące liczymy się dla Polski, ale do tego liczenia mieszkańcy Sądecczyzny się nie kwapią.

- Jak dotychczas w spisie wziął udział co piąty mieszkaniec Sądecczyzny.  To zły wynik na tle kraju i województwa małopolskiego - przytacza dane Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie. Liderzy w regionie to gminy Rytro - 29 procent, Grybów - 27 proc. Krynica - 25proc oraz Nowy Sącz 24 proc.  

Kto jest w ogonie? Najsłabiej spis postępuje w gminach Kamionka Wielka (19 proc. ), Łabowa i Podegrodzie (20 proc.), Stary Sącz i Podegrodzie (20 proc. )

Ze względu na pandemię tym razem spis powszechny odbywa się przy pomocy internetu, po zalogowaniu na stronie spis.gov.pl. Polega to na uzupełnieniu wymaganych danych w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie GUS. Każda osoba dokonująca spisu przez Internet jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła.

Ponieważ nie wszyscy mieszkańcy mają dostęp do Internetu, urzędy statystyczne, urzędy gmin i podległe im jednostki mają obowiązek udostępnić komputery. Każdy zainteresowany może spisać się w godzinach pracy urzędów. 

W przypadku tych, dla których z różnych powodów samodzielny spis online okaże się niemożliwy przewidziano inną wygodną i bezpieczną opcję. Można dokonać spisu przez telefon, dzwoniąc na infolinię pod numerem 22 279 99 99. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 18.

W województwie małopolskim do pracy ruszyło 1400 rachmistrzów. Każdy do kogo zadzwoni rachmistrz zobaczy na ekranie swojego telefonu jeden z dwóch numerów: 22 279 99 99 lub 22 828 88 88.

Ze spisowym obowiązkiem warto się pośpieszyć. Ci, którzy zrobią to samodzielnie przez internet, mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród w specjalnej loterii. Cała pula warta jest blisko 2,2 miliona złotych. Do rozlosowania jest szesnaście aut osobowych i i 1440 kart płatniczych o wartości 1000 zł lub 500 złotych.

Co zrobić, żeby los mógł się do nas uśmiechnąć?  Na stronie spis.gov.pl. trzeba pobrać i zachować liczący dziesięć znaków kod uprawniający do udziału w loterii i zgłosić go na stronie loteria.spis.gov.pl do 7 lipca – wyjaśnia szefowa krakowskiego Urzędu Statystycznego. Losowanie wygranej odbędzie się 14 lipca. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

Zbigniew Konieczek Sądeczaninem 2020 Roku