Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/06/2014 - 13:34

Nowy Sącz: Skazani remontują swoje więzienie. Będzie cieplej i ładniej

Zakończył się pierwszy etap termomodernizacji Zakładu Karnego w Nowym Sączu. W związku z prowadzonymi pracami w więzieniu przebywa mniej osadzonych, a część z pozostałych poprawia wygląd swojego tymczasowego miejsca pobytu.
Dla nich wielkim dobrodziejstwem jest możliwość wyjścia z wieloosobowej celi i pomachania łopatą na świeżym powietrzu, dłużej niż przewiduje norma pobytu na spacerniaku. Dla niektórych z więźniów jest to również szansa na przynajmniej częściową spłatę zobowiazań komorniczych i sądowych.

- Proste prace przy termomodernizacji budynku wykonuje dwudziestu pięciu więźniów – informuje kapitan Łukasz Chruślicki, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Nowym Sączu. – Środki na nie zostały pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach projektu „Zielone Inwestycje”. Roboty wykonują dwie firmy zewnętrzne. Kosztorys całej inwestycji opiewa na 5 milionów złotych. Dofinansowanie wynosi 2,6 miliona złotych. Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu. Remont polega na: wymianie instalacji centralnego ogrzewania, modernizacji instalacji doprowadzającej do budynków ciepłą wodę, modernizacji systemu wentylacji, a także wymianie oświetlenia na energooszczędne.

Z okien swoich cel skazani mogą podziwiać wielką tablicę informującą o wartości robót i głównym sponsorze - NFOŚiGW.
Ze względu na prowadzone prace liczba więźniów zmniejszyła się z 444 do 330. Zostali oni przeniesieni do innych jednostek penitencjarnych, zgodnie z posiadanymi wyrokami.

Efekty prowadzonych robót widać już z zewnątrz budynku. Świeżo pomalowane, białe ściany odcinają się kolorystycznie od pozostałej, szarej elewacji byłego klasztoru oo. Pijarów.

- Ze względu na specyfikę remontowanego obiektu prace zostały podzielone na cztery etapy, tak aby nie zakłócać funkcjonowania więzienia -
informuje rzecznik. – Zakończył się ich pierwszy etap. Ocieplona została część głównego budynku. Wymieniono okna i kraty na nowe.
Jak mówi kpt. Chruślicki obecnie przygotowywana jest instalacja ciepłej wody do podłączenia. Będzie ona ogrzewana przy użyciu solarów. Zostaną one zamontowane na specjalnych konstrukcjach wewnątrz budynku, tak, aby nie została zakłócona zabytkowa infrastruktura Starego Miasta. Będą one podgrzewać wodę dla całego budynku. W miesiącach o mniejszym natężeniu słońca proces ten wspomoże kotłownia gazowa.


Skazani są zatrudniani nie tylko wewnątrz obiektu. Rankiem brama sądeckiego więzienia praktycznie się nie zamyka. Co chwilę wychodzą z niej grupki więźniów i udają się do pracy poza murami. Ci pracują za darmo. 

- Duża ilość osadzonych jest zatrudniona na rzecz rożnych instytucji na terenie miasta -
wyjaśnia rzecznik Chruślicki. - Są to ci, którzy nie naruszają porządku w warunkach wolności. Jest to kolejny etap w procesie przywracania ich do życia w społeczeństwie. I jeden z głównych środków oddziaływania na skazanych.

O remoncie sądeckiego więzienia pisaliśmy - Czytaj: Sądeckie więzienie z solarami. Na półtora roku ubyło osadzonych.


(rob)
Fot. własne, ZK





















Dziękujemy za przesłanie błędu