Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
11/08/2019 - 18:05

Nowy Sącz: Ścieżki rowerowe oblegane Tak trzymać! [ZDJĘCIA]

W Nowym Sączu i regionie przybywa coraz więcej kilometrów ścieżek rowerowych. W tym roku do już istniejących dołączyła kolejna, licząca pięć kilometrów ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż rzeki Kamienica oraz ul. al. Piłsudskiego. Jakim zainteresowaniem cieszą sie te ścieżki, niech świadczy fakt, że dzisiaj - praktycznie na każdej panował ruch, jak na autostradzie. Dosłownie rower śmigał za rowerem. I dobrze.

Widać, że coraz więcej sądeczan preferuje aktywny tryb życia. Mieszkańcy całymi rodzinami jeżdżą na rowerze, spacerują, również "uzbrojeni" w dwa kijki" (nordic walking), biegają, jeżdżą na rolkach.

Coraz bardziej modna staje się  jazda na hulajnogach elektrycznych.

Kilka dni temu udostępniono w Nowym Sączu dla mieszkańców i turystów liczącą pięć kilometrów ścieżkę pieszo-rowerową. Można już po niej chodzić i jeździć. Za kilka dni zostanie uroczyście otwarta.

Przypomnijmy, że inwestycja była realizowana przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych w Nowym Sączu w ramach projektu pt. „Centra Aktywnego Wypoczynku” wraz z budową tras biegowych i biegowo-rowerowych nad Kamienicą. Jego liderem jest Fundacja Sądecka.

Ścieżkę wytyczono wzdłuż brzegów Kamienicy. Zamienił się w nią teren, który dawniej porośnięty był chaszczami, na który strach było się zapuszczać.

Teraz  na wybudowanej, szerokiej "trasie" jest dużo miejsca zarówno dla rowerzystów, dla których wydzielono dwa pasy. Są one przedzielone środkowym pasem przeznaczonym dla spacerowiczów.

Powodzeniem cieszą się wszystkie ścieżki. Szczególnie oblegane są te najbardziej uczęszczane, między innymi wzdłuż brzegów Dunajca, ale też i inne.

Po ukończeniu budowy mostu heleńskiego bardzo szybko udało się wykonać brakujący fragment asfaltowej trasy, która biegnie od ścieżki rowerowej EuroVelo 11 pod nową przeprawą i dalej na "zielony" most. Tego brakowało. Brawo za szybkie wykonanie rowerowego i spacerowego łącznika.

Co się zaś tyczy wybudowanego niedawno "zielonego" mostu, który przejeżdża codzienne setki rowerzystów, to oczywiście wandale musieli na nim pozostawić swój ślad. Przęsła zostały, a jakże pomalowane farbami w sprayu.

Przy ścieżkach pojawiły się też bardzo potrzebne kosze na śmieci. Na placu, gdzie jeszcze niedawno było centrum dowodzenia pracowników wykonawcy budowy mostu heleńskiego pojawiły się przenośne toalety (toi - toi) oraz duże kontenery na śmieci, do których można wrzucić butelki plastikowe, szkło.

Może w przyszłości udałoby się też stopniowo oświetlić wybudowane ścieżki. Są bowiem osoby, które lubią pojeździć na rowerze, czy pobiegać wieczorem. W takim wypadku chyba niezbędne są lampki - tzw. "czołówki".

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.

Projekt Centra Aktywnego Wypoczynku, w tym trasy biegowe i biegowo-rowerowe realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020.Dziękujemy za przesłanie błędu