Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
31/01/2018 - 12:20

Nowy Sącz: Sądeckie Hospicjum zamierza się rozbudować. To konieczność, bo przybywa chorych

Sądeckie Hospicjum chce się rozbudować. Będzie to możliwe, jeśli Towarzystwu Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum, które prowadzi tę instytucję uda się pozyskać działkę przylegającą do budynku, w którym się ono mieści.

Teren jest własnością miasta. Kierownictwo Sądeckiego Hospicjum myśli o rozbudowie obiektu, bo miejsc dla pacjentów objętych opieką hospicyjną zaczyna brakować. Hospicjum ulokowało się na parterze budynku.

- Wszystkie łóżka, jakie posiadamy, a jest ich 27 są zajęte – mówi Mieczysław Kaczwiński, dyrektor Sądeckiego Hospicjum. – Obecnie pacjentów przyjmujemy na bieżąco, ale są też takie okresy, że na przyjęcie do hospicjum oczekuje po kilku chorych.

Do hospicjum trafiają pacjenci będący w terminalnej, bardzo zaawansowanej fazie choroby nowotworowej. Wymagają oni wtedy całodobowej opieki medycznej, podania silnych leków przeciwbólowych.

Niejednokrotnie dla bliskich opiekujących się takim chorym, znajdującym się w bardzo zaawansowanym stadium choroby nowotworowej zapewnienie całodobowej opieki jest ponad siły.

Chorzy muszą korzystać na przykład z różnych urządzeń medycznych, a ponadto muszą mieć podawane leki pod kontrolą tylko i wyłącznie lekarza.

- W terminalnej fazie choroby nowotworowej mamy do czynienia w większości przypadków z tzw. bólem przebijającym – dodaje dyrektor Kaczwiński . – Bardzo silne leki przeciwbólowe muszą być aplikowane choremu natychmiast.

Kierownictwo Sądeckiego Hospicjum wystąpiło już do prezydenta miasta Ryszarda Nowaka o przekazanie terenu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie działki, na której stoi użytkowany przez hospicjum budynek.

- Chodzi nam o niewielki teren – stwierdza Kaczwiński. – Zamierzamy dobudować do istniejącego obiektu część, w którym znalazłyby się tylko łóżka hospicyjne. Gdyby udało się pozyskać ten grunt od miasta w użyczenie moglibyśmy mieć dodatkowo od 25 do 30 łóżek hospicyjnych. Gdybyśmy tylko otrzymali teren moglibyśmy, zakładając bardzo optymistycznie, zaczynać budowę w kwietniu, albo w maju br.

Na realizację takiego przedsięwzięcia potrzebne są oczywiście pieniądze.

- Budowę rozpoczynalibyśmy mając do dyspozycji własne środki, które co roku pozyskujemy od podatników z 1 procenta, z dorocznej zbiórki „Pola Nadziei”, a także z darowizn, które przekazywane są na rzecz sądeckiego hospicjum.

i.michalec@sadeczanin.info, Fot. IM, ROB.Dziękujemy za przesłanie błędu