Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
04/07/2019 - 13:25

Nowy Sącz: rynek wolny od ruchu samochodowego. Czy to futurystyczny pomysł?

Coraz więcej miast w Polsce i Europie może poszczycić się chociażby tym, że ruch samochodowy został wyprowadzony ze ścisłego centrum. Nowy Sącz, choć ma jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce nie należy niestety do miast, których gospodarze poradzili sobie z tym problemem. Na to podczas ostatniej sesji rady miasta zwrócił uwagę radny Leszek Zegzda, przewodniczący klubu Koalicja Obywatelska. Radny pytał władze miasta, co można by zrobić w tym zakresie.

Z rynków wielu miast w Polsce i Europie został wyprowadzony ruch pojazdów. Powoli zaczyna to być – i dobrze standardem.

W ostatnim czasie w Nowym Sączu przetoczyła się długa dyskusja na temat stanu nawierzchni ulic wokół rynku. Jak ona wygląda nie będziemy opisywać w szczegółach Każdy widzi to gołym okiem.

Władze miasta zapowiedziały, że jeszcze w tym roku nawierzchnia przejdzie kapitalny remont. Na te prace znalazły się pieniądze w budżecie miasta.

Przy okazji dyskusji na ten temat i poruszanego wątku hałasu, czyli decybeli, generowanych przez przejeżdżające przez rynek samochody, radny Leszek Zegzda, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej poruszył właśnie sprawę ewentualnego „wyprowadzenia" ruchu drogowego z rynku. Mówił o rynku, jako strefie wolnej od samochodów.

- Myśląc o rynku sądeckim i jego remoncie trzeba także myśleć o tym w nieco szerszym kontekście – mówił podczas ostatniej sesji radny Zegzda. – Mianowicie w kontekście tego, aby sądecki rynek przestał pełnić funkcję głównego traktu komunikacyjnego. Mówiąc o hałasie i decybelach należałoby też zastanowić się nad tym, aby rynek przestał być rynkiem tranzytowym. Mamy XXI wiek i główny ciąg komunikacyjny miasta przechodzi przez jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce. Należałoby się więc nad tym poważnie zastanowić.

Wyłączenie sądeckiego rynku z ruchu oznaczałoby skierowanie samochodów na inne ulice, a przede wszystkim należałoby poszukać w centrum miasta nowych miejsc parkingowych, a z nimi, jak wiadomo jest spory problem. Miejsc parkingowych generalnie brakuje.

Czy władze miasta pochylą się nad tak istotnym problemem?

Czekamy także na opinie naszych czytelników. Może Państwo macie jakieś konstruktywne rozwiązanie?

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu