Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
10/03/2019 - 13:55

Nowy Sącz: rondo pod szpitalem ma nowe imię. Iwona Mularczyk za uroczystą oprawą

Dwudziestego szóstego lutego br. Rada Miasta Nowego Sącza nadała imię Sądeckich Żołnierzy Wyklętych rondu u zbiegu ulic: Kilińskiego - Młyńskiej - Bulwar Narwiku - Krańcowej. Do tej pory nosiło ono imię Obrońców Pokoju.

Przypomnijmy, że nadanie nowego imienia rondu "pod szpitalem" poprzedziła na sesji dyskusja. Na ten temat wypowiedziało się wielu radnych. Przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk, która rekomendowała radnym ten projekt uchwały przekonywała, że "wszyscy młodzi mieszkańcy Sądecczyzny, którzy poświęcili swoje życie dla kraju wolnego od sowieckiego okupanta, powinni zostać odpowiednio upamiętnieni". Podkreślała również, że sądeccy żołnierze II konspiracji nie zostali w jakikolwiek sposób upamiętnieni w przestrzeni miejskiej.

Przypomnijmy, że Sądecczyzna była terenem działania m.in. słynnego oddziału Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców Stanisława Pióro „Emira”, oddziału Stanisława Frączka „Zatora”, oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego i „Wojska gen. Andersa”, oddziału „Beskid”, oddziału „Samoobrony AK”, oddziału Stanisława Piszczka „Okrzei” oddziału Andrzeja Szczypty „Zenita, oddziału Mariana Mordarskiego „Śmigi”, oddziału Bronisława Bublika „Żara”, oddziału NSZ „Żandarmeria” kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy".

Radni przegłosowali projekt uchwały. Dziewiętnastu z nich opowiedziało się za nadaniem rondu imienia Sądeckich Żołnierzy Wyklętych, jeden radny wstrzymał się od głosu, zaś dwóch nie wzięło udziału w głosowaniu.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Przewodnicząca rady Iwona Mularczyk zwróciła się do prezydenta Ludomira Handzla o to, aby nadanie imienia rondu "pod szpitalem" zostało zorganizowane w sposób uroczysty.

- Chodzi o to, aby radni miasta, a może również i mieszkańcy wzięli udział w tym wydarzeniu - mówi Iwona Mularczyk. - Prośbę w tej sprawie skierowałam do prezydenta miasta. Czekam na odpowiedź. Mam nadzieję, że pan prezydent się do niej przychyli.

Na pewno na rondzie dotychczasową tabliczkę z nazwą Rondo im. Obrońców Pokoju zastąpi nowa z nazwą - Rondo im. Sądeckich Żołnierzy Wyklętych.

[email protected], fot. IM.
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach