Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
15/03/2021 - 18:40

Nowy Sącz: rewitalizację Kamienicy czas zacząć!

Kamienica Nawojowska (bo tak brzmi oficjalna nazwa rzeki) w Nowym Sączu przejdzie długo zapowiadaną rewitalizację. Przedsięwzięcie ma zakończyć się w 2023 roku i pochłonąć dziesięć milionów złotych. Fundusze pochodzić będą między innymi z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze.

O planach rewitalizacji rzeki Kamienica Nawojowska było głośno w 2018 roku przed zbliżającymi się wówczas wyborami samorządowymi. Plany związane z tym zadaniem przybliżał wtedy goszczący w Nowym Sączu Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Potem sprawa przyschła. A po dwóch latach politycy znów do niej wracają.

W miniony piątek została podpisania w Krakowie umowa między przedstawicielami krakowskiego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dofinansowanie tego zadania. 

Czytaj także: Przebudują Kamienicę. Będzie wygodnie dla ryb, skorzystają też sądeczanie

Jak wygląda dzisiaj koryto rzeki Kamienica i jej brzegi w Nowym Sączu widzi każdy mieszkaniec miasta. Zniszczone baseny i progi wodne w korycie rzeki tylko odstraszają mieszkańców. Nie lepiej wyglądają brzegi rzeki.

Kamienica Nawojowska jest trzecią co do wielkości rzeką Sądecczyzny po Dunajcu i Popradzie. Ma ponad 34 kilometry. Uchodzi do Dunajca na jego prawym brzegu w centrum Nowego Sącza. Rzeka posiada dziesięć większych dopływów lewostronnych i trzy większe dopływy prawostronne.  

Czytaj także: Nowy Sącz: kto pokieruje szkołami i placówkami oświatowymi?

Kamienica jest znana z nagłych wezbrań, wskutek których zalewane są tereny zamieszkałe i zurbanizowane. Jeszcze w ubiegłym stuleciu na rzece zostały wybudowane stopnie wodne, w tym także w Nowym Sączu i Nawojowej. Na całej jej długości znajduje się 28 stopni.

Czytaja na następnej stronie TUTAJ

Nowy Sącz: rewitalizację rzeki Kamienica czas zacząć!
Rzeka Kamienica Nawojowska w Nowym Sączu przejdzie długo zapowiadaną rewitalizację. Przedsięwzięcie ma zakończyć się w 2023 roku i pochłonąć dziesięć milionów złotych. Fundusze pochodzić będą między innymi z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze.


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020