Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
07/02/2023 - 08:25

Nowy Sącz: radny Leszek Zegzda daje receptę, jak utrzymać Izbę Wytrzeźwień

Nie milkną echa decyzji, jaką podjęła Rada Miasta Nowego Sącza o likwidacji od 1 stycznia 2023 roku Izby Wytrzeźwień. Przewodniczący klubu Koalicja Obywatelska w radzie, Leszek Zegzda ma pomysł, jak rozwiązać ten „węzeł gordyjski”. Według niego systemowe rozwiązanie jest banalnie proste. Na czym ono polega?

Radny Zegzda mówi, że rozwiązanie wymaga wprowadzenia odpowiednich zapisów w przepisach dotyczących funkcjonowania takich właśnie placówek.

Przypomnijmy, że Izby Wytrzeźwień nie ma w Nowym Sączu od początku tego roku. Taką decyzję w 2022 roku podjęła Rada Miasta. Przeciwni likwidacji izby byli radni klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz.

Przypomnijmy, że o likwidacji Izby Wytrzeźwień zdecydowały względy ekonomiczne. Z szacunków, jakie przedstawiły władze Nowego Sącza wynika, że utrzymanie placówki w 2023 roku mogło kosztować ponad 2,7 miliona złotych. Większość tej kwoty musiałoby pokryć miasto z własnego budżetu, bo niespełna 40 proc. osób nietrzeźwych płaciło za pobyt w Izbie Wytrzeźwień.

Niedawno rzeczniczka prasowa sądeckiego szpitala, podczas konferencji prasowej podsumowała, ile osób nietrzeźwych trafiło w styczniu do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Dyrekcja szpitala ponownie zwróciła się do władz miasta o ponowne przemyślenie kwestii przywrócenia Izby Wytrzeźwień w Nowym Sączu.

Tylko w styczniu 2022 roku do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Nowym Sączu trafiło 81 osób w stanie nietrzeźwości. W styczniu 2023 roku w SOR zostało przyjętych 56 takich osób.

- Jak można zauważyć w tym roku tych osób jest mniej, ale w ubiegłym roku około 60 z 81 osób, po przebadaniu zostało przetransportowanych od razu do Izby Wytrzeźwień – mówiła na konferencji prasowej Agnieszka Zelek – Rachtan. – W tym roku na 56 pacjentów tylko sześciu z nich zostało przewiezionych do pomieszczeń dla osób zatrzymanych.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu