Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
24/11/2021 - 20:00

Nowy Sącz: Rada Miasta przyjęła solidaryzujące oświadczenie. "Nie" klubu PiS

Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła uchwałę – oświadczenie wyrażającą solidarność z funkcjonariuszami służb mundurowych strzegących bezpieczeństwa na granicy polsko – białoruskiej. Nie to jednak, które przygotował klub radnych PiS Wybieram Nowy Sącz. Rada przegłosowała oświadczenie przygotowane przez dwa kluby Koalicję Nowosądecką i Koalicję Obywatelską. Siedmiu radnych klubu PiS Wybieram Nowy Sącz nie wzięło udziału w tym głosowaniu.

Przypomnijmy, że radni klubu PiS Wybieram Nowy Sącz przygotowali  takie oświadczenie i pojawiło się ono w przestrzeni publicznej 12 listopada. Zostało ono przedstawione podczas konferencji prasowej, w której wzięli wówczas udział posłowie ziemi sądeckiej i radni PiS. Jak podkreślała wówczas przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Iwona Mularczyk przygotowany projekt uchwały miał mieć charakter ponadpartyjny, a jej celem było wypracowanie wspólnego stanowiska wobec naruszania integralności terytorialnej Polski. Pod tym projektem mogli podpisać się wszyscy radni.

Czytaj także: Nowy Sącz: jest oświadczenie poparcia. Czy wszyscy radni się pod nim podpiszą?

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta oświadczenie poparcia dla działań polskich służb mundurowych stojących na straży bezpieczeństwa obywateli i granic Polski, jak i apel do prezydenta Nowego Sącza dotyczący przeprosin za słowa, które gospodarz miasta wypowiedział podczas święta niepodległości zostały zdjęte z porządku obrad. Oba projekty uchwał przygotował klub PiS Wybieram Nowy Sącz. Przegłosowane zostało natomiast  oświadczenie poparcia przygotowane przez radnych klubów Koalicja Nowosądecka i Koalicja Obywatelska.

O zdjęcie oświadczenia, jak również apelu do prezydenta Nowego Sącza przygotowanych przez klub PiS Wybieram Nowy Sącz wystąpił radny Leszek Gieniec z Klubu Koalicja Nowosądecka. Zaraz po złożeniu dwóch wniosków o wycofanie tych projektów uchwał, złożył natychmiast kolejny, aby do porządku obrad prowadzić projekt uchwały – oświadczenie poparcia dla działań służb mundurowych: Wojska Polskiego, Wojsk Ochrony Terytorialnej, Straży Granicznej i Policji stojących na straży bezpieczeństwa obywateli i granic Polski, ale przygotowane przez kluby Koalicja Nowosądecka i Koalicja Obywatelska.

Prowadzący w tym momencie sesję wiceprzewodniczący Rady Miasta Artur Czernecki poddał pod głosowanie oba wnioski formalne o wycofanie oświadczenia oraz apelu. Głosowania przebiegły szybko i sprawnie i przy obu tych wnioskach głosowanie było identyczne. Za zdjęciem oświadczenia, jak i apelu  zagłosowało 13 radnych, a 10 było przeciw. Potem trzynastu radnych (przy siedmiu głosach przeciwnych i 2 wstrzymujących się) opowiedziało się za tym, aby w porządku obrad znalazł się projekt uchwały – oświadczenie przygotowane przez kluby Koalicja Nowosądecka i Koalicja Obywatelska.

 - Jak patrzę na Państwa działania to zastanawiam się czy może być jakiekolwiek porozumienie – nie kryła niesmaku przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk.  – Przygotowaliśmy projekt uchwały, który mówił, że można ponad podziałami wykazać pełną solidarność, wsparcie, wdzięczność i szacunek funkcjonariuszom, którzy bronią naszych granic. Wszyscy radni mogli podpisać się pod naszym oświadczeniem, ale zostało ono ściągnięte. Co przygotowali radni Koalicji Nowosądeckiej i Koalicji Obywatelskiej? Przepisali Państwo częściowo oświadczenie, które zostało przez nas przygotowane. Zostało ono powiększone, aby uderzyć w rząd PiS, żeby zakwestionować dyplomację, która stara się w tak trudnym momencie, ponad podziałami działać tak, aby nasza granica była szczelna i bezpieczna i my – obywatele czuli się bezpiecznie.

Jej wystąpienie, w którym nie kryła swojego oburzenia z niektórych fragmentów oświadczenia przygotowanego przez kluby Koalicja Nowosądecka i Koalicja Obywatelska nie przekonało podczas sesji części radnych, którzy dali temu wyraz w głosowaniu.Dziękujemy za przesłanie błędu