Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
04/03/2021 - 10:45

Nowy Sącz: Pusta działka czeka. Co dalej z budową archiwum?

Jeśli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zwiększy puli pieniędzy na budowę nowej siedziby Archiwum Narodowego w Nowym Sączu, to niewykluczone, że budowa może opóźnić się w czasie.

Działka, na której ma stanąć nowa siedziba archiwum została uporządkowana i wyczyszczona z rosnących tam drzew samosiejek i chaszczy. Wszystko jest gotowe na rozpoczęcie inwestycji. Pojawił się jednak problem, bo na razie nie jest wybrany wykonawca. Spółka Skanska  była jedynym podmiotem, który złożył ofertę na ogłoszony przez Archiwum Narodowe w Krakowie przetarg.

Po otwarciu oferty okazało się, że przewyższa ona o kilka milionów kwotę, jaka została zabezpieczona na realizację tej inwestycji. Archiwum Narodowe w Krakowie dysponuje kwotą ponad 24 mln złotych, a spółka Skanska chce zrealizować to zadanie za kwotę prawie 31 mln złotych.

Co dalej z inwestycją?

Archiwum Narodowe w Krakowie zwróciło się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o zwiększenie kwoty na budowę sądeckiej siedziby archiwum.

- Na razie  czekamy na stanowisko ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w sprawie podwyższenia budżetu inwestycji, tak aby można było skorzystać z jedynej oferty złożonej w przetargu od firmy Skanska – mówi Paweł Ząbczyński, główny specjalista ds. budowy nowej siedziby z Archiwum Narodowego w Krakowie.

Archiwum Narodowe w Krakowie czeka na odpowiedź  z ministerstwa.

- W razie negatywnej odpowiedzi będziemy powtarzali przetarg w nadziei uzyskania ofert z niższymi cenami, że budowa nowosądeckiej siedziby archiwum będzie prowadzona z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dokumentację projektową przygotowało biuro projektowe Pracownie Konserwacji Zabytków „Arkona” z Krakowa. Decyzja o pozwoleniu na budowę została wydana przez prezydenta Nowego Sącza we wrześniu ubiegłego roku.

Nowoczesny, przeszklony budynek posiadał będzie dwie kondygnacje. Na dolnej będzie część ogólnodostępna oraz magazyny, piętro wyżej znajdą się pomieszczenia biurowe i do pracy z aktami (m.in. pracownia digitalizacji akt) oraz magazyny.

- Budynek będzie wyposażony w system przeciwpożarowy. – opowiada Paweł Ząbczyński. – Będzie miał zainstalowany bardzo nowoczesny system gaszenia mgłą wodną. Źródłem ciepła i chłodzenia będzie pompa gruntowa oraz pompa powietrzna, które razem z 21 sondami głębinowymi (odwierty na 100 m), zapewnią zarówno ogrzewanie i chłodzenie dla budynku bez konieczności podpinania do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Koszt całej inwestycji to ok. 30 mln złotych. W nowym obiekcie przechowywane będą stare archiwalia z obszaru ziemi sądeckiej i podhalańskiej – część zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie.

Przypomnijmy, że obecnie archiwum wynajmuje swoją siedzibę od prywatnego właściciela przy ul. Jagiellońskiej 54 (przeprowadzka z dawnej siedziby Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zakończyła się w czerwcu 2019).

Warto wspomnieć, że na ulicy 29 Listopada w Nowym Sączu, przy której ma stanąć nowa siedziba archiwum zaczyna się remont.

[email protected], fot. Daniel Szlag, wizualizacja - biuro projektowe Pracownie Konserwacji Zabytków „Arkona” Sp. z o.o. z Krakowa. Dziękujemy za przesłanie błędu