Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
25/08/2021 - 11:50

Nowy Sącz: punkty szczepień dla uczniów w szkołach czy gdzie indziej?

Pierwszy dzwonek tuż, tuż. Uczniowie przygotowują się do powrotu od 1 września do nauki w szkołach w trybie stacjonarnym. Przemysław Czarnek, szefujący Ministerstwu Edukacji i Nauki podczas jednej z konferencji prasowych, która odbyła się niedawno powiedział, że zakłada, iż punkty szczepień w szkołach ruszą w połowie września. Jak do uruchomienia takich punktów, w których biliby szczepieni uczniowie przygotowują się sądeckie szkoły?

Od 1 września wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkole, czyli w trybie stacjonarnym, na zasadach takich, jak przed pandemią. To pewne.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, o organizacji szczepień w szkołach po powrocie do nich uczniów, mówiło już przynajmniej od kilku tygodni.

Jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały materiały informacyjne: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Akcja informacyjna została powtórzona przez ministerstwo 18 sierpnia.

Przez całe wakacje Ministerstwo Edukacji i Nauki, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, GIS oraz Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i innymi instytucjami podejmowało działania, które mają w znaczny sposób przyczynić się do przeciwdziałania COVID-19 i umożliwią bezpieczną naukę w szkołach i placówkach oświatowych w czasie pandemii.

Od początku sierpnia szkoły otrzymują sukcesywnie materiały dotyczące bezpiecznego powrotu uczniów do nauki po wakacjach. Na stronie tego resortu można przeczytać, że dyrektorom szkół zostały już przekazane wytyczne i pakiety edukacyjne dotyczące organizacji szczepień.

- Przeznaczyliśmy 100 mln zł na dodatkowy sprzęt i środki bezpieczeństwa dla szkół – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Wspomniany resort razem z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych przekaże do szkół i przedszkoli środki bezpieczeństwa (stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku, maseczki, termometry, środki do dezynfekcji). Ponadto wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają środki ochrony osobistej. Trafi do nich łącznie 100 tys. termometrów. Wysłane zostaną także rękawiczki, maseczki i płyn dezynfekujący.

19 i 20 sierpnia do wszystkich szkół i placówek edukacyjnych w Polsce zostały przesłane pakiety edukacyjne na temat organizacji szczepień w szkołach. Jest to również jeden z elementów przygotowań do bezpiecznego powrotu do nauki w nowym roku szkolnym. W materiałach znalazły się m.in. informacje dotyczące zadań dyrektora szkoły oraz współpracy z punktem szczepień. Oddzielny materiał był poświęcony kwestii obecności rodziców przy szczepieniu dziecka.

Na ostatni tydzień sierpnia zaplanowano spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami oraz spotkania środowiska szkolnego z medykami. Kuratorzy oświaty zorganizują konferencje online z dyrektorami szkół, w których będą uczestniczyli też przedstawiciele podmiotów leczniczych. Konferencje te będą właśnie dotyczyły programu szczepień nastolatków.

Jak szkoły w Nowym Sączu, dla których organem prowadzącym jest miasto przygotowane są do działań związanych z organizacją szczepienia uczniów? O tę kwestię zapytaliśmy Magdalenę Majkę, wiceprezydent Nowego Sącza.

I co się okazało? Pracownicy Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu obecnie sondują w sądeckich szkołach sytuację i zbierają informację, jakie byłoby ewentualnie zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 uczniów.

Wiceprezydent Majka, która ma w nadzorze również sprawy związane z oświatą już na wstępie zaznaczyła bardzo istotną kwestię. Mianowicie taką, że, aby zorganizować szczepienie przeciw COVID-19, to podmiot medyczny, który to szczepienie organizuje i będzie je przeprowadzał musi zamówić szczepionki. I musi to być konkretna liczba preparatu odpowiadająca liczbie chętnych osób.  

- Już dwa tygodnie temu na spotkaniu z dyrektorami sądeckich szkół przekazaliśmy im tę informację – mówi wiceprezydent Majka. – Otrzymali oni też odpowiednie formularze, jak również poprosiliśmy kierujących tymi placówkami, aby w rozmowach wychowawców z uczniami i poprzez dziennik elektroniczny wybrzmiało pytanie do rodziców uczniów o deklarację szczepienia. Wszystko po to, by mieć orientację, ile dzieci chciałoby się zaszczepić przeciw COVID-19.

Nasza rozmówczyni podkreśla również i to, że szczepienia przeciw COVID-19 są dobrowolne. Wszelkie informacje od rodziców dzieci w kwestii ilu uczniów chciałoby się zaszczepić, które spłyną najpierw do dyrektorów szkół, a potem do Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu będą przesyłane, oczywiście z zachowaniem zasad RODO.

- Teraz czekamy od dyrektorów na informację – orientacyjnie ilu uczniów chciałoby się zaszczepić – dodaje wiceprezydent. – W pierwszym tygodniu zajęć te informacje mają być zbierane w szkołach. W przypadku uczniów niepełnoletnich od ich rodziców.

Wiceprezydent zaznaczyła, że jeśli udałoby się dość szybko zebrać takie dane to już w drugą niedzielę września można będzie organizować szczepienia dla uczniów. Nie ukrywa także, że zorganizowanie punktu szczepień w samej szkole jest dość kłopotliwe. Dlaczego. Otóż dlatego, że zgodnie z obowiązującymi przepisami szczepienie dziecka do 16 roku życia musi odbywać się w obecności rodzica.

- To nie jest taka akcja szczepienna, jaka dawniej była przeprowadzana w szkołach – tłumaczy nasza rozmówczyni. – To zupełnie coś innego. Teraz takie akcje szczepienne dla uczniów będziemy raczej chcieli organizować w weekendy, po to, aby rodzic, w związku ze szczepieniem dziecka nie musiał zwalniać się z pracy czy brać w tym dniu urlopu.

W każdą niedzielę czynny jest w sądeckim ratuszu mobilny punkt szczepień. Do niego można się zgłosić z dzieckiem. Wiceprezydent Majka dodaje też, że miasto bierze pod uwagę możliwość uruchomienia takiego punktu dla dzieci w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu, jeśli liczba uczniów, którzy zechcą się zaszczepić będzie duża. Jest tam między innymi dogodne miejsce do parkowania

- Jeśli w danej szkole będzie chętnych do szczepienia bardzo dużo to miasto może rozważyć zorganizowanie takiego punktu szczepień w danej placówce, ale to też wymagać będzie umiejętnej organizacji – zaznacza wiceprezydent Majka.

[email protected], fot. Daniel Szlag – zdjęcie ilustracyjne, źródło: własne, Ministerstwo Edukacji i Nauki.







Dziękujemy za przesłanie błędu