Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
16/11/2018 - 12:50

Nowy Sącz przygotowany do transmitowania na żywo. Radnych zobaczysz w internecie

Wraz z nową kadencją samorządową w Nowym Sączu, podobnie zresztą, jak w innych wszystkich gminach, idzie nowe. Teraz, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o samorządzie gminnym, sesje rady gminy muszą być transmitowane na żywo a głosowania przeprowadzane z pomocą systemów elektronicznych. W Nowym Sączu systemy, które to umożliwią, zostały już zainstalowane.

Przystosowanie sali reprezentacyjnej w sądeckim ratuszu, w której odbywają się sesje, łącznie z montażem niezbędnych urządzeń pochłonęło z miejskiej kasy kwotę ponad 85 tysięcy złotych.  

- Zgodnie ze zmienionymi przepisami ustawy o samorządzie gminnym, od nowej kadencji posiedzenia Rady Miasta Nowego Sącza muszą być rejestrowane na żywo – mówi Edyta Brongiel, sekretarz Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - Przebieg tych posiedzeń będzie podawany do publicznej wiadomości. Ponadto odbywające się głosowania radnych, poza tymi, które ustawa zastrzega, jako tajne, będą jawne i imienne. Wyniki wspomnianych głosowań będą wyświetlane od razu na ekranie.

Transmisje sesji na żywo, jak i wyniki głosowania poszczególnych radnych można będzie obejrzeć od razu na stronie BIP korzystając ze stosownego odnośnika.

By taki system mógł działać zakupiono niezbędne urządzenia. Między innymi nowoczesne urządzenia do głosowania dla radnych.

- Systemem tym będzie zawiadywał nowy przewodniczący Rady Miasta – dodaje sekretarz miasta. – Tam, gdzie teraz w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza pracuje Prezydium Rady Miasta będzie znajdował się pulpit sterujący wspomnianym systemem. Ponadto będzie także zintegrowany z systemem video i transmisji.

Każdy z radnych będzie miał do swojej dyspozycji nowy mikrofon, kartę do głosowania, terminal do głosowania z przyciskami: za, przeciw i wstrzymał się od głosu. System ten doskonale poradzi sobie w przypadku, debat, czy konferencji.

Sekretarz miasta zaznacza, że każdy radny przejdzie niezbędne szkolenie z obsługi tego systemu.  Specjalistyczna firma, która wygrała przetarg zainstalowała go w ratuszu w ubiegłym miesiącu.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu