Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
29/05/2023 - 11:25

Nowy Sącz: przebudowa Zyndrama znów na tapecie. Ile można robić jeden projekt?

Są dobre wieści dla mieszkańców osiedla Dąbrówka w Nowym Sączu. Jest w końcu szansa na przebudowę najbardziej niebezpiecznego odcinka ulicy Zyndrama. Co się może zmienić i dlaczego to tak długo trwa?

Nowy Sącz: ulica Zyndrama znów na tapecie. Ile można robić jeden projekt?

Zobacz też: Czy wybrany wariant obwodnicy Łącka przejdzie próbę hałasu?

Już od dawna, szczególnie gdy trwają remonty innych ulic w mieście, kierowcy robiąc sobie skrót jeżdżą m.in. przez ulicę Zyndrama na osiedlu Dąbrówka, a potem wyjeżdżają na osiedlu Biegonice na ul. Gospodarskiej, która, podobnie, jak ul. Zyndrama, nie jest w ogóle przystosowana do tak wzmożonego ruchu. Niestety praktykują to również kierowcy tirów, by szybko dostać się do centrum miasta i ominąć zakorkowaną do granic możliwości  ulicę Węgierską. A przecież obie ulice – Gospodarska i Zyndrama nie mają chodników. Zatem o bezpieczeństwie pieszych nie ma tu mowy.

Już w 2019 roku budżecie miasta na modernizację ulic Zyndrama i Gospodarskiej zostało zabezpieczone po 150 tysięcy. Ba - Komisja Finansów Publicznych Rady Miasta Nowego Sącza zwróciła się też do prezydenta miasta z wnioskiem o zwiększenie tych kwot do 400 tysięcy złotych.

Zobacz też: Teraz przebudowa DK 87 "ruszy z kopyta"

Ulicę Zyndrama trzeba przede wszystkim poszerzyć i kompleksowo wyremontować. Przy niej powinny pojawić się oczywiście chodniki. Poszerzenie ulicy wiąże się ewentualnie z udostępnieniem przez mieszkańców części swoich terenów. Tyle, że dziś mamy już koniec 2023 roku a postępu inwestycyjnego w przypadku Zyndrama nadal nie ma.

Po tym, gdy lobbowany m.in. przez zarząd osiedla "Dąbrówka" projekt przebudowy Zyndrama przegłosowali radni na sesji, tematu podchwycili radni Maciej Rogóż i Jakub Prokopowicz, którzy domagają się od władz aktualnej informacji na temat przebudowy ulicy. Przy czym obaj zdają sobie sprawę, że przedsięwzięcie mocno komplikuje fakt, że by drogę przebudować w formule oczekiwanej przez mieszkańców formule miasto musi od nich wykupić część niezbędnych do tego terenów. A to wymaga dodatkowego czasu i pieniędzy.

- Chcielibyśmy podkreślić, że mocno popieramy kompleksowy remont ulicy Zyndrama wraz z budową bezpiecznego chodnika. Droga ta jest w złym stanie technicznym, dlatego będziemy wdzięczni za przygotowanie wniosku dotyczącego pozyskania dofinansowania, gdy tylko będzie to możliwe po zakończeniu prac projektowych – apelują radni.

Co na to władze miasta? - Miejski Zarząd Dróg jest w trakcie przygotowania dokumentacji projektowej przebudowy drogi na odcinku od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Bohaterów Orła Białego, która obejmuje przebudowę jezdni, wykonanie odwodnienia oraz budowę chodnika. Dokumentacja będzie gotowa w 2023 roku. Po zakończeniu prac projektowych będzie można przystąpić do kolejnego etapu realizacji inwestycji – informuje wiceprezydent Artur Bochenek.  ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu