Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
25/10/2018 - 19:55

Nowy Sącz: Pociągiem w 50 minut z Nowego Sącza do Krakowa. Czy to możliwe?

Modernizacja szlaków kolejowych na Sądecczyźnie i unowocześnienie dworców w Dolinie Popradu - to tylko część wyzwań stojących przed rządem związanych z rozwojem transportu kolejowego w naszym regionie.

O koncepcji rozwoju transportu kolejowego na Sądecczyźnie mówił dzisiaj goszczący w Nowym Sączu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Podczas jego wizyty towarzyszyła mu m.in. kandydatka na prezydenta miasta Iwona Mularczyk.

Minister Adamczyk przedstawił wizję rozwoju transportu kolejowego na Sądecczyźnie  podczas krótkiego briefingu, który odbył się na stacji Nowy Sącz - Miasto. To właśnie tam zatrzymuje się szynobus.

- Sądecczyzna, w tym Nowy Sącz jest regionem bardzo zaniedbanym komunikacyjnie co najmniej przez ostatnią dekadę - stwierdził minister Adamczyk. - Jeśli w Polsce zmieniały się warunki pod względem dostępności komunikacyjnej, to niestety Sądecczyzna do tych obszarów nie należała i nie należy. Mam nadzieję, że już wkrótce będzie to za nami. Przechodzimy do nowego etapu.

Dobre połączenia kolejowe wynikają z dobrych jakościowo szlaków kolejowych - zaznaczył minister infrastruktury.

W 2020 roku ma ruszyć, jak podkreślił przedstawiciel rządu, modernizacja linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz. Są na to zabezpieczone pieniądze w ramach krajowego programu kolejowego.

- Co prawda przedłuża się procedura przetargowa, ale jesteśmy zdeterminowani - powiedział minister. - Dokumentacja techniczna zostanie wykonana. Jestem pewien, że w 2020 roku, po rozstrzygnięciu przetargu przystąpimy do przebudowy linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz. To pozwoli płynniej prowadzić ruch, nie tylko pasażerski, ale także kolejowy. W perspektywie jest również modernizacja linii kolejowej Podłęże - Piekiełko. Chcielibyśmy, aby w ciągu dekady Nowy Sącz został połączony z Krakowem linią kolejową, która pozwoli przemieszczać się pasażerom w ciągu pięćdziesięciu minut z centrum Nowego Sącza do centrum stolicy Małopolski. To jest nasz cel. Będziemy realizowali to przedsięwzięcie.

Minister infrastruktury wspomniał, że konieczna jest także przebudowa budynków dworców

- Będziemy robili wszystko, aby dworce znajdujące się w Dolinie Popradu i ich otoczenie wokół nich zmieniało się zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny - dodał Andrzej Adamczyk.  

Przedstawiciel rządu napomknął też, że musi tez zostać wzmocniona linia kolejowa Nowy Sącz - Muszyna. Głos zabrała też kandydatka na prezydenta Nowego Sącza Iwona Mularczyk.    

- Podczas swojej kampanii wyborczej mówiłam, że kładę duży nacisk na zrównoważony rozwój transportu w Nowym Sączu - informowała dzisiaj Iwona Mularczyk. - Zarówno tego drogowego, jak i kolejowego. Niezwykle istotną kwestią jest utrzymanie transportu kolejowego na terenie Sądecczyzny. Dlaczego jest on tak ważny. Pozwala rozładować korki na ulicach miasta i drogach Sądecczyzny. Zobowiązuje się do tego, by takie połączenia, jak to szynobusowe, jak również połączenie na odcinku Nowy Sącz - Rytro - Piwniczna utrzymać. Obiecuję, że rozpocznę rozmowy na ten temat z nowymi władzami Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Kandydatka na prezydenta Nowego Sącza podkreśliła, że mieszkańcy Nowego Sącza i ościennych gmin chętnie korzystają z tego transportu. Wspomniała także, że prowadzi już rozmowy z dyrektorem Zakładu Linii Kolejowych w Krakowie PKP PLK S.A. na temat utworzenia dwóch nowych przystanków kolejowych. W dzielnicy Biegonice oraz przy ul. Jagodowej w Nowym Sączu.

- Uruchomienie przystanków kolejowych w tych miejscach ułatwi osobom szybsze dotarcie do szkoły i pracy w Nowym Sączu - dodała kandydatka na prezydenta Nowego Sącza. Iwona Mularczyk była też dzisiaj świadkiem podpisania w hali produkcyjnej spółki Newag w Nowym Sączu ważnej umowy na zakup trzech lokomotyw Dragon 2 przez PKP Cargo.

Fot. IM.

Rewolucja kolejowa na Sądecczyźnie
Rewolucja kolejowa na Sądecczyźnie

Artykuł sponsorowany
Dziękujemy za przesłanie błędu