Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
25/10/2021 - 18:35

Nowy Sącz dostał pieniądze z programu „Polski Ład” tylko na jedną inwestycję

Wiadomo już, ile pieniędzy otrzymają Nowy Sącz i poszczególne gminy w subregionie sądeckim. Znane są wyniki pierwszego naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład”. Ogłosił je premier Mateusz Morawiecki. Nowy Sącz złożył do wspomnianego programu trzy wnioski o dofinansowanie. Władze miasta zabiegały w sumie o 185 mln złotych. Z trzech wniosków akceptacje zyskał najtańszy. Nowy Sącz otrzyma 4,5 mln złotych na budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią w osiedlu Zawada.

Akceptacji nie uzyskały natomiast dwa inne wnioski złożone przez miasto na o wiele bardziej kosztochłonne inwestycje. Władze miasta zabiegały o dofinansowanie modernizacji budynku ratusza potrzebującego pilnego remontu (koszt 30 milionów zł.) oraz budowy obwodnicy wschodniej Nowego Sącza (szacowany koszt 150 mln zł.).

W wyniku rozdysponowania środków rządowych w ramach Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład”, na Sądecczyznę trafi łącznie ponad 168 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na remonty dróg, budowę obiektów sportowych czy infrastruktury turystycznej.

Nowy Sącz otrzymał 4,5 mln zł na dofinansowanie budowy boiska ze sztuczną murawą w Zawadzie. Zadanie to byłoby realizowane w latach 2022-2023. Gotowy jest projekt rewitalizacji tego terenu sportowego.

- Oczywiście cieszymy się z tych kilku milionów złotych dofinansowania, bo każda zewnętrzna złotówka jest wsparciem dla miasta – mówi Artur Bochenek, zastępca prezydenta Nowego Sącza. – Te środki zostaną przeznaczone na budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią, krytego stałym poszyciem na osiedlu Zawada. Obiekty sportowe trzeba tam jak najszybciej rewitalizować. Jest to wyczekiwana inwestycja.

Wiceprezydent Bochenek przyznał też, że miasto nie ustanie w staraniach o pieniądze na dwie inwestycje, które przepadły w tym rozdaniu czyli na restaurację budynku sądeckiego ratusza oraz budowę obwodnicy wschodniej miasta.

- Konsekwentnie będziemy aplikować o dofinansowanie na te zadania do kolejnych programów, które będą się pojawiać – dodał wiceprezydent.

Budowa boiska o wymiarach (65 na 105 m) ze sztuczną nawierzchnią w Zawadzie byłaby pierwszym etapem znacznie większej inwestycji.

- Byłoby to boisko pełnowymiarowe, które zostałoby wybudowane na miejscu trzeciego boiska (za halą) – mówił Sądeczaninowi kilka tygodni temu Marcin Rojna, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu. – Planowa jest też budowa zaplecza (kontenery). Obiekt byłby ogrodzony i oświetlony. Boisko ze sztuczną murawą będzie ogólnodostępne i udostępnione bezpłatnie dla dzieci i młodzieży.

W ten mniejszy projekt wpisywałaby się także rozbiórka budynku gospodarczego (starego magazynu).

Obecnie w Zawadzie znajdują się trzy boiska sportowe i inne obiekty.

Budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią ma być wstępem do budowy na osiedlu Zawada dużego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, na który składać się mają między innymi trzy boiska, bieżnia biegowa, nowa hala sportowa oraz hotel na 50 miejsc z basenem i zapleczem dla drużyn sportowych, a także z salą konferencyjną.

Ponadto znacznie szerszy projekt przewiduje budowę małego boiska wielofunkcyjnego typu ORLIK, pola namiotowego, strefy relaksu dla mieszkańców, plaży z boiskami do siatkówki plażowej oraz strefy sportowej z urządzeniami do ćwiczeń dla mieszkańców.

- Kosztorys budowy nowoczesnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Zawadzie to prawie 40 mln złotych – dodaje szef MOSiR w Nowym Sączu.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. wizualizacja Urząd Miasta w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu