Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
02/02/2018 - 10:00

Nowy Sącz: Osiem milionów złotych na mammografię i cytologię. Warto skorzystać z profilaktycznego programu

Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zamierza w tym roku przeznaczyć osiem milionów złotych na badania mammograficzne i cytologiczne, które będą wykonywane w ramach programów profilaktycznych. W ostatnich latach świadomość kobiet, że należy regularnie wykonywać te badania rośnie. Coraz więcej pań je robi.

W ubiegłym roku z badań mammograficznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia skorzystało w Małopolsce ponad 63 tysiące kobiet, które przeprowadziło badania zarówno w pracowniach stacjonarnych, jak i w mammobusach. Takie mammobusy wyjeżdżały w 2017 roku do mniejszych i większych miejscowości 816 razy.

- Dla wielu kobiet jest to szansa na wykonanie badania jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania, szczególnie, jeśli pracownia stacjonarna jest daleko – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor MOW NFZ

Zobacz także: Nowy Sącz: Diagnoza „Rak” wywołuje przerażenie. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Idź na bezpłatne badania!!!

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Doprowadza do zgonów u 5,2 tys. Polaków rocznie. Za główny czynnik ryzyka uważa się wiek. Większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (około 80 proc.).

Rak piersi działa podstępnie, szybko, bez wyraźnych objawów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Kobiety nie powinny zwlekać i regularnie się badać.

- W ubiegłym roku ze wszystkich kobiet, które zrobiły mammografię w ramach programu prowadzonego przez NFZ ponad 3 tysiące pań zostało skierowanych do dalszej diagnostyki – dodaje Fryźlewicz-Chrapisińska. – Mam tu na myśli wykonanie dodatkowej mammografii, USG oraz biopsji, po to, aby określić ewentualny sposób leczenia. Gdyby nie mammografia, być może część z nich o konieczności leczenia dowiedziałaby się zbyt późno.  

Na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą zgłaszać się kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ramach programu. Jeśli nie są objęte programem, mogą skorzystać z badań na podstawie skierowania.  

- W tym roku Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ zarezerwował w budżecie na profilaktykę raka piersi prawie 5,9 miliona złotych. Mammografia w ramach profilaktyki to tzw. świadczenia nielimitowe. Jeśli placówki realizujące program przekroczą wartość umów, MOW NFZ pokryje wszystkie nadwykonania – zapewnia dyrektor Oddziału.

W Nowym Sączu do robienia badań profilaktycznych – USG i badań profilaktycznych piersi namawiają działające w mieście stowarzyszenia m.in. Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA, Nowosądeckie Stowarzyszenie Amazonek im. Heleny Włodarczyk, a także i inne. Te stowarzyszenia, „na własną rękę” organizują co roku, dzięki pozyskiwanym środkom akcje bezpłatnych badań profilaktycznych – głównie mammograficznych.

- Cieszymy się, że Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza coraz więcej funduszy na profilaktykę i zachęca kobiety, aby się systematycznie badały– mówi Bożena Kiemystowicz, prezes Stowarzyszenia „Europa Donna” w Nowym Sączu. – Nasze stowarzyszenie co roku organizuje bezpłatne badania profilaktyczne, z których korzystają również panie, które nie są objęte profilaktycznym programem NFZ. Coraz więcej pań wie, że należy się badać. Dzięki dofinansowaniu, jakie otrzymaliśmy w ubiegłym roku z powiatu nowosądeckiego z takich badań mogło skorzystać prawie 260 pań poniżej 50 roku życia. Dwie z nich już są po operacji.  

[email protected], źródło: własne, MOW NFZ w Krakowie., Fot. IM







Dziękujemy za przesłanie błędu