Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
20/07/2019 - 21:00

Nowy Sącz: „Opti-Med” Sp. z o.o. ma rezonans magnetyczny najnowszej generacji

„Opti-Med” Sp. z o.o. w Nowym Sączu, zdobywca w 2016 roku tytułu "Przychodnia zdrowia przyjazna pacjentowi" w plebiscycie portalu "Sądeczanin.info” może pochwalić się nowym rezonansem magnetycznym 1.5 T Signa Voyager. Pacjenci korzystają już z tego urządzenia od kilku tygodni.

Przychodnia działająca od 2007 roku przy ul. 29. Listopada 14 D, kierowana przez Henryka i Tomasza Kaczmarków jest czwartą placówką medyczną w Polsce, która posiada urządzenie tej klasy.

Podczas uroczystej prezentacji nowo zainstalowanego aparatu nie zabrakło wielu zaproszonych gości, w tym oczywiście lekarzy. Krótki wykład poświęcony nowym możliwościom urządzenia wygłosił Piotr Seweryński, przedstawiciel firmy GE Healthcare.

Pracownia rezonansu magnetycznego w przychodni „Opti-Med” działa od 2010 roku. Aparat 1.5 T Signa Voyager zastąpił używany dotychczas aparat starszej generacji 1.5T Optima 360 Advance.

- Jest to aparat przyjazny dla pacjenta - mówi Piotr Seweryński. - Zapewnia badanej osobie więcej miejsca. W odróżnieniu od wcześniejszych generacji aparatów, badanie tym najnowszym urządzeniem trwa krócej. Jednocześnie 1.5 T Signa Voyager pozwala radiologom więcej zobaczyć. Łóżko, na którym leży pacjent podczas badania jest szersze i posiada większy udźwig. Dzięki temu urządzeniu każdy pacjent zostanie zdiagnozowany.

- Cieszymy się, że to właśnie nasza przychodnia posiada taki rezonans magnetyczny - mówi Henryk Kaczmarek, lekarz radiolog i założyciel „Opti-Med” Sp. z o.o. - Dzięki lepszej jakości obrazowania, umożliwia on dokładniejszą ocenę zmian chorobowych. W odróżnieniu od poprzedniego urządzenia badania wykonywane tym aparatem trwają krócej. Nowy rezonans pracuje znacznie ciszej, ponieważ posiada opcję umożliwiającą redukcję hałasu.

Aparat Signa Voyager 1,5 T posiada większy od poprzednika otwór Gantry czyli magnesu, w którym badany jest pacjent. Ma on średnicę 70 cm, podczas gdy standardowe aparaty tego typu mają otwór o średnicy 60 cm.

- Co to oznacza dla pacjenta? Komfort badania jest zdecydowanie lepszy - dodaje doktor Kaczmarek. - Dzięki tak dużemu otworowi pacjenci cierpiący na klaustrofobię i na otyłość lepiej znoszą to badanie. Poprzedni aparat pozwalał na badanie pacjentów ważących do 150 kg,  obecnie mamy możliwość badania pacjentów o wadze do 250 kg.

Nowe urządzenie daje też możliwość rozszerzenia zakresu świadczonych badań dla pacjentów.

- Ten aparat posiada nowe techniki obrazowania, które rozszerzają możliwości diagnostyczne - precyzuje lekarz radiolog. - Wyższą jakość obrazowania umożliwia również większa ilość kanałów jaką dysponuje to urządzenie - poprzedni aparat miał ich 16, a obecny ma 65.

Doktor Henryk Kaczmarek podkreśla, że radiologia jest dziedziną medycyny, która rozwija się w szybkim tempie, między innymi dzięki postępowi technologicznemu w dziedzinie urządzeń diagnostycznych i oprogramowania. Dotyczy to także rezonansu magnetycznego.

- Ten postęp obserwuje się nie tylko z roku na rok, ale z kwartału na kwartał - dodaje Henryk Kaczmarek.

Dzięki aparaturze tak wysokiej klasy można nie tylko wykonywać badania układu ruchu (kręgosłupa i  stawów), centralnego systemu nerwowego, głowy, ale także zaawansowane badania jamy brzusznej, serca, miednicy, jelit, gruczołu krokowego oraz piersi i narządu rodnego u kobiet. Poszerzają one możliwości diagnostyczne w rozpoznawaniu i monitorowaniu chorych onkologicznych.

Obecnie badania rezonansem magnetycznym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są nielimitowane. Dzięki temu uległ skróceniu czas oczekiwania na takie badania i zmniejszenie kolejki oczekujących.

- Czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w naszej pracowni, w trybie pilnym, wynosi około siedmiu dni, a czas oczekiwania na badanie planowe wynosi od 2,5 do 3 miesięcy - mówi lekarz radiolog.

Pracownia rezonansu magnetycznego „Opti - Med” wykonuje rocznie około 7 tysięcy badań.

- Nowy rezonans działa miesiąc - mówi Tomasz Kaczmarek. - Pacjenci już są przyjmowani. W zdecydowanej większości wykonujemy badania w ramach kontraktu z NFZ. Są one dla pacjenta bezpłatne, ale także realizujemy badania komercyjne.

Na badanie rezonansu magnetycznego w ramach umowy z NFZ pacjent musi mieć skierowanie od lekarza specjalisty z poradni specjalistycznej, posiadającej umowę z NFZ. Nie może to być skierowanie wystawione przez lekarza specjalistę prowadzącego gabinet prywatny oraz lekarza POZ. 

[email protected], fot. IM.

NZOZ Opti - Med Sp. z o.o. ma rezonans magnetyczny najnowszej generacji
Pracownia rezonansu magnetycznego w przychodni „Opti-Med” działa od 2010 roku. Aparat 1.5 T Signa Voyager zastąpił używany dotychczas aparat starszej generacji 1.5T Optima 360 Advance.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)