Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
24/01/2023 - 19:30

Nowy Sącz: Samorządowa Karta Praw Rodzin uchylona. Obowiązywała od 2019 roku

Wprowadzenie do porządku dzisiejszej sesji Rady Miasta Nowego Sącza projektu dotyczącego uchylenia uchwały o Samorządowej Karty Praw Rodzin była totalnym zaskoczeniem dla radnych klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz. To właśnie ich głosami została ona uchwalona przez radę w 2019 roku. - W obecnym stanie rzeczy istnieje zagrożenie, że Nowy Sącz będzie pomijany w przyznaniu środków unijnych – argumentował między innymi wiceprezydent Nowego Sącza Artur Bochenek

Radny Wojciech Piech, w imieniu klubu radnych PiS – Wybieram Nowy Sącz odwołując się do wprowadzonego dzisiaj projektu uchwały zauważył, że ten projekt jest próbą wzniecenia wojny ideologicznej. Według niego wspomniany projekt uchwały jest decyzją nierozważną.

- Prezydent przywołuje wartości chrześcijańskie i na nie się powołuje. – mówił radny Wojciech Piech. – Według mnie to duże nadużycie. Dziwię się wnioskodawcy, że przedkłada ten projekt uchwały. Samorządowa Karta Praw Rodzin w żaden stopniu nikogo nie dyskryminuje – uważa radny Piech. Pojawia się w obowiązującej uchwale instytucja małżeństwa ale tak, jak to definiuje to konstytucja RP. Idąc tym tokiem myślenia to może trzeba będzie uchylić ten zapis w konstytucji. Ta uchwała nie dyskryminuje żadnej grup mniejszościowych, w tym grupy LGBT.

Według radnego Piecha nic nie stoi na przeszkodzie, aby Nowy Sącz, mając taką uchwałę miasto otrzymywało fundusze europejskiej. Wniósł o wycofanie tego projektu uchwały  do wnioskodawcy. W tym momencie rozległy się oklaski radnych klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz.

Radny Leszek Zegzda przypomniał w jakich okolicznościach ta uchwała była przyjęta w 2019 roku.

- Prezydent wnioskuje o wycofaniu się z tej uchwały z powodów praktycznych – stwierdził radny Zegzda. – Rozmawiałem z ludźmi, którzy byli przez wiele lat specjalistami jeśli chodzi o fundusze europejskie. Mówią jednoznacznie. Musicie się z tej uchwały wycofać, aby mieć szansę na pozyskiwanie takich funduszy. Ta uchwała ma charakter ideologiczny. W tym przypadku jest sprzeczna z kartą kościoła.

Przewodniczący Klubu Koalicja Obywatelska zawnioskował o uchyleniu tej uchwały. I dodał, że Nowy Sącz powinien mieć własną Sądecką Kartę Rodziny bez żadnych uprzedzeń .

- Ta uchwała promuje jedna wizję  dyskryminując inne – zaczął przewodniczący klubu Koalicja Nowosądecka. Radni naszego klubu zagłosują zgodnie ze swoim sumieniem.

- Czy ja dobrze słyszę. Musicie wycofać się z karty, bo nie otrzymacie funduszy europejskich. Czy to są judaszowe srebrniki – grzmiał Michał Kądziołka.

Radna Iwona Mularczyk przypomniała, że już wcześniej – w 2020 roku prezydent Ludomir Handzel próbował wycofać obowiązująca Samorządową Kartę Praw Rodzin.

- Nie ma w tej karcie dyskryminacji kogokolwiek – przekonywała radna Mularczyk. – Mówi się tutaj jedynie o wparciu i ważnej roli rodziny. Nie wiem, co państwu przeszkadzają wartości chrześcijańskie? Jestem w szoku. Tutaj nie ma wartości antychrześcijańskich. Cały czas jest mowa, że ta karta może narazić Nowy Sącz na pozyskiwanie funduszy europejskich. Pan prezydent powiedział kiedyś, że zrobi tak, żeby ta karta nie obowiązywała.

Radny Leszek Gieniec powiedział, że ta Samorządowa Karta Praw Rodzin nic nie wnosi.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu