Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
07/11/2019 - 16:00

Nowy Sącz: nowe skrzydło Centrum Onkologii już gotowe!

Budynek nowego skrzydła Centrum Onkologii w Nowym Sączu jest już gotowy. Zgodnie z harmonogramem miał być oddany do użytku w połowie grudnia, ale wykonawca uporał się z zadaniem przed terminem. Na razie będą tu leczeni pacjenci biorący chemię jednodniową. Na uruchomienie Zakładu Medycyny Nuklearnej i pracowni brachyterapii tzeba poczekać. Dlaczego?

Stawianie nowego skrzydła onkologii zajęło wykonawcy niespełna rok. Najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu pojawią się w nim chorzy, którym podawana jest tzw. chemia jednodniowa. Dla nich przygotowywany jest oddział na drugim piętrze.

- Mamy już wszystkie niezbędne dokumenty, związane z odbiorami budynku. Dlatego też nowe skrzydło Centrum Onkologii można było już dopuścić do użytkowania – mówi Lidia Zelek, dyrektor sądeckiego szpitala. – Wykonawca zakończył inwestycję przed czasem i bardzo się z tego cieszymy.

Ale duży budynek ma także pomieścić między innymi Zakład Medycyny Nuklearnej i pracownię brachyterapii.

Co to jest brachyterapia? Jest to jedna z metod radioterapii nowotworów polegająca na czasowym umieszczeniu za pomocą specjalnego aplikatora izotopów promieniotwórczych bezpośrednio w guzie lub w miejscu po jego usunięciu w celu zniszczenia zmienionych chorobowo tkanek.

Dzięki niej leczenie trwa krócej, ryzyko powikłań jest małe, a pacjent szybko wraca do aktywności po terapii. Brachyterapia sprawdza się w leczeniu najczęściej występujących rodzajów nowotworów, takich jak, m.in. rak szyjki macicy, piersi czy prostaty.

Na uruchomienie Zakładu Medycyny Nuklearnej oraz pracowni brachyterapii pacjenci będą musieli jednak poczekać. Dlaczego?

Otóż muszą być one wyposażone między innymi w specjalistyczny sprzęt, który jest bardzo kosztowny. Budowa nowego skrzydła onkologii wpisała się w program w projekt „Rozwój Szpitala im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu”.

- Niestety w tym projekcie nie ma przewidzianych funduszy na doposażenie Zakładu Medycyny Nuklearnej i pracowni brachyterapii – mówi Elżbieta Jasińska, koordynator projektu. – Oczywiście zabiegamy o pieniądze na ten cel. Czekamy na konkursy, które zostaną ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia. Szacujemy, że uruchomienie pracowni brachyterapii może kosztować około 9 mln złotych, a Zakładu Medycyny Nuklearnej między cztery, a pięć mln złotych.

- Nie chcemy otwierać pustych przestrzeni. Tylko wtedy, gdy oba zakłady zostaną kompleksowo doposażone – mówi Bogusław Latacz, zastępca ds. medycznych sadeckiego szpitala. – Sprzęt medyczny to nie wszystko. Musimy pozyskać specjalistów i personel, którzy tam będą pracowali.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)