Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
07/10/2020 - 08:30

Nowy Sącz: nowe autobusy na gaz już są. Kiedy można będzie nimi podróżować?

Już są w Nowym Sączu. Sześć nowoczesnych autobusów Solaris Urbino 12 napędzanych sprężonym gazem ziemnym wyjedzie jeszcze w tym roku na ulice miasta.

Zakup sześciu autobusów jest ostatnią częścią zrealizowanego już w dużej mierze projektu pn. "Przebudowa węzła przesiadkowego pełniącego rolę dworca autobusowego przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu wraz z budową infrastruktury niezbędnej do obsługi osób korzystających z transportu zbiorowego". Przypomnijmy, że projekt ten był realizowany przez miasto Nowy Sącz wspólnie z gminą Stary Sącz. Oprócz budowy nowego dworca MPK w Nowym Sączu, zostało jeszcze zakupionych 30 nowych, ekologicznych autobusów niskopodłogowych.

Czytaj także: Sześć autobusów na gaz wyjedzie na ulice Nowego Sącza. Kiedy?

Przypomnijmy, że wspomniany projekt obejmował jeszcze dostawę dwóch autobusów elektrycznych wraz z budową dwóch stacji do ładowania. Takie miały być wybudowane w zajezdni MPK przy ul. Wyspiańskiego oraz u zbiegu ulic Sucharskiego i Nowochruślickiej. W tym ostatnim miejscu miała stanąć stacja szybkiego ładowania autobusów wraz ze stacją transformatorową. Firma, która miała realizować tę umowę, nie wywiązała się z niej. Dostawca zerwał umowę. Sądeckie MPK zwróciło się wtedy do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, będącego jednostką finansującą wspomniany projekt o dokonanie w nim zmiany rzeczowej. Urząd wydał zgodę, aby w zamian za dwa autobusy elektryczne dla Nowego Sącza zakupić sześć autobusów na sprężony gaz ziemny.

Realizacji zadania podjęła się firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa pod Poznaniem i się z niego wywiązała. Sześć nowych autobusów stoi już w bazie MPK w Nowym Sączu.

- Zamówione autobusy już są – mówi Jerzy Leszczyński, prezes MPK w Nowym Sączu. – Teraz trwa ich odbiór. Jest powołana komisja, która sprawdza każdy dostarczony autobus z detalami zgodnie ze specyfikacją zamówienia. Ten proces potrwa około tygodnia – szacuje szef MPK.

Dwa autobusy zostały już odebrane, kolejne cztery są w trakcie odbioru. Po przejściu tej procedury autobusy zostaną zarejestrowane, aby mogły być dopuszczone do ruchu.

Solarisy będą tankowane w nowej stacji mobilnej, która będzie znajdowała się na ternie MPK w Nowym Sączu.

- Na razie taka mobilna stacja na sześć autobusów wystarczy – dodaje szef MPK w Nowym Sączu. – W planie chcemy mieć stały punkt tankowania. Myślimy o tym, aby obsługiwał on większą liczbę autobusów na sprężony gaz.

Jedno tankowanie wystarczy na pięćset kilometrów. Dziennie miejski autobus pokonuje w Nowym Sączu około dwustu kilometrów.

- Mam nadzieję, że te nowe autobusy wpiszą się proekologiczne działania miasta walki ze smogiem – dodaje nasz rozmówca. – Chcę, aby te pojazdy jeździły w ścisłym centrum Sącza na linii numer 7 i 23, a więc kursowały przez al. Batorego, al. Wolności do centrum.

Nowe Solarisy są autobusami dwunastometrowymi. Każdy z nich może zabrać około stu pasażerów (łącznie z miejscami stojącymi).

Przypomnijmy również, że oferta firmy, która została wybrana wyniosła prawie 9 mln zł. (brutto) za sześć autobusów. Dwadzieścia procent kosztów poniosła spółka MPK, a 80 proc. stanowi dofinansowanie z unijnego projektu.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. MPK w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu