Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
23/01/2019 - 15:15

Nowy Sącz: Nie żyje Adam Śliwa, miłośnik i piewca sądeckiej gwary

Rodzina, przyjaciele, znajomi odprowadzili dzisiaj na miejsce wiecznego spoczynku zmarłego Adama Śliwę, emerytowanego nauczyciela języka polskiego i niemieckiego, który uczył w sądeckich szkołach średnich. Został pochowany na Cmentarzu Gołąbkowickim w Nowym Sączu.

Ś.p. Adam Śliwa urodził się w 1938 roku w Boguszowej. Pochodził z rodziny chłopskiej. Był absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1963). Swoją pracę magisterską poświęcił gwarze boguszowian.

Gwarę kochał i cenił. W prasowych wywiadach mówił, że jest ona jego „pierwszym językiem”. Twierdził, że ma ją zakodowaną jak w pamięci komputera.

Uczył języka polskiego i niemieckiego w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Nowym Sączu w latach 1963 – 1998.

Z zamiłowania historyk i dialektolog. Specjalizował się w gwarze sądeckiej. Doskonale wiedział, że jest to bezcenne dziedzictwo regionu, które trzeba zbierać i archiwizować. Ocalić od zapomnienia.

Po przejściu na emeryturę swoje zainteresowania ukierunkował na historię sądeckich wsi. W latach 2008 – 2015 wydał serie unikatowych monografii (Ziemia Sądecka. Od średniowiecza do współczesności). Tworzyły ją następujące publikacje:

Mystków, Paszyn, Piątkowa (2008)     
Koniuszowa, Mogilno i Posadowa (2009)
Boguszowa, Januszowa i Librantowa (2011)
Gołąbkowice (2011)
Janczowa, Miłkowa, Trzycierz i Łęka (2015)
Falkowa, Jamnica, Kunów i Chruślice (2015)
oraz Ziemia Sądecka - Gwara Boguszowej i okolicy (2011)

Adam Śliwa był pasjonatem historii. Zbierając informacje do tych monografii docierał do wszelkich dostępnych mu źródeł. Szukał materiałów m.in. w: Sądeckiej Bibliotece Publicznej, Bibliotece Jagiellońskiej,  Archiwum Państwowym w Nowym Sączu, Archiwum na Wawelu, w kronikach szkolnych i archiwach parafialnych, rozmawiał z mieszkańcami wsi o czasach współczesnych. Monografie sądeckich wsi wydał własnym nakładem.

W 2016 roku Adam Śliwa był nominowany do Konkursu im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor” za wkład, który włożył w m.in. kultywowanie gwary sądeckiej.

[email protected], Fot. arch. Sadeczanin.info.Dziękujemy za przesłanie błędu