Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
20/06/2019 - 19:35

Nowy Sącz: nie można tego przegapić. Mało znane pamiątki po 1 PSP AK

"Zbieramy pamiątki związane z historią 1 Pułku Strzelców Podhalańskich – stwórzmy wspólnie wystawę w Nowym Sączu” - jest to wspólna akcja Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, miesięcznika "Sądeczanin" i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, która właśnie została zainicjowana.

Jej pomysłodawcy apelują do osób posiadających pamiątki i materiały archiwalne związane z historią 1 Pułku Strzelców Podhalańskich o ich udostępnienie, albo przekazanie do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Zbiórka pamiątek będzie trwała kilka miesięcy.

Warto jednak wiedzieć, że wiele pamiątek i dokumentów związanych z 1 PSP AK posiada Muzeum AK w Krakowie.

Jutro (21 czerwca) w gmachu głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 56) o godz. 17 rozpoczną się Spotkania Muzealne. W ich trakcie można będzie posłuchać ciekawych prelekcji.

O pamiątkach po 1 PSP znajdujących się w zbiorach Muzeum AK w Krakowie mówił będzie dr Piotr Wierzbicki, historyk i współtwórca ekspozycji stałej we wspomnianym muzeum.

Natomiast Jacek Paluch, historyk, autor książki "1 PSP. Zarys dziejów i trwałość pamięci" będzie mówił o sztandarach 1 PSP.

Ponadto dr Jolanta Miśkowiec z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w MKiDN poświęci swoja prelekcję omówieniu projektu "Muzeum utracone".

Wstęp - 1 złotych. Podczas spotkania odbędzie się losowanie książek Stanisława Korusiewicza "Apel Podhalański".

W Muzeum AK znajduje się wiele ciekawych materiałów i pamiątek, które dotyczą lub są związane z Sądecczyzną. Między innymi pamiątki po 1 PSP AK.

- Należą do nich przed wszystkim dokumenty związane z tą jednostką i ruchem oporu i odnoszą się głównie do obszaru Limanowszczyzny, ale także i Nowego Sącza i innych terenów Podhala - mówi dr Piotr Wierzbicki.  - Nie są to dokumenty tak spektakularne w swym wyglądzie jak pamiątki po 1 PSP z okresu międzywojennego, ale stanowią istotny obraz działań konspiracyjnych i partyzanckich 1 PSP AK głównie na Limanowszczyźnie, ale też i Sądecczyźnie wraz z poprzedzającym sam okres walk konspiracji.

Ogromną zaletą tych dokumentów - podkreśla dr Wierzbicki jest fakt, że są one mało znane lub w ogóle. Pośród nich odnajdujemy oryginalną, symboliczną wręcz rzecz nie tylko w wymiarze regionalnym, ale polskim - maszynopis z przełomu 1943-1944 przysięgi Armii Krajowej, którą składali zapewne korzystając z tego zapisu żołnierze 1 PSP AK, spisy jednostek i raporty akcji w okresie od maja do grudnia 1944 r., bardzo zniszczone, a dotyczące okolic Limanowej, Tymbarku a nawet Starego i Nowego Sącza.

O tych i innych pamiątkach będzie jutro opowiadał dr Wierzbicki.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie do sądeckiego muzeum.

[email protected], fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu