Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
04/09/2020 - 10:45

Nowy Sącz nadal w czerwonej strefie! Powiat limanowski dołączył do niej

Jest nowa lista powiatów, które zostały zaliczone do stref czerwonej oraz żółtej, a także tej obejmującej powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. Ministerstwo Zdrowia właśnie ją opublikowało. Nowy Sącz dalej pozostaje w czerwonej strefie, ale teraz znalazł się w niej także powiat limanowski. W strefie żółtej pozostaje też ciągle powiat nowosądecki.

Jak podało na swoim Facebooku Ministerstwo Zdrowia zmiany będą obowiązywać od jutra (5 września).

Według nowego podziału bardzo skróciła się lista tych powiatów, które objęte są strefą czerwoną. Jest ich tylko trzy.

W strefie żółtej, w której obowiązują mniej zaostrzone rygory znalazło się siedem powiatów w Polsce, a ostatnia strefa czy ta obejmująca powiaty zagrożone dodatkowymi obostrzeniami jest najbardziej rozbudowana.

Tutaj lista powiatów jest najdłuższa. Obejmuje aż dziesięć regionów.

Mieszkańcy Nowego Sącza mieli ogromną nadzieję, że po prawie miesięcznej bytności w czerwonej strefie i stosowaniu się do bardziej zaostrzonych rygorów i restrykcji epidemiologicznych uda się stolicy Sądecczyzny, nareszcie z niej wyjść.

Nowosądeczanie mieli nadzieję, bo w ostatnich dniach w Nowym Sączu był obserwowany bardzo wyraźny spadek nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem i przede wszystkim większa liczba ozdrowieńców.

Niestety, według zaktualizowanej dzisiaj ministerialnej listy powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi), Nowy Sącz nadal tkwi w czerwonej strefy. Będzie w niej pozostawał przynajmniej przez następne dni. Jak długo?

Zatem przed nowosądeczanami następne dni stosowania się do zaostrzonych rygorów. Między innymi przed nimi kolejne dni noszenia maseczki na ulicy.

Niestety, w czerwonej strefie znalazł się także sąsiedni powiat limanowski, który przez ostatnie tygodnie był już w strefie żółtej. I w tym regionie wracają, więc zaostrzone obostrzenia.

Jak już pisaliśmy, w ostatnich dniach na Limanowszczyźnie odnotowywano dość dużą liczbę nowych potwierdzonych zakażeń, a stosunkowo niewiele osób z tego regionu dołączało do grona ozdrowieńców.

Natomiast w strefie żółtej pozostaje nadal powiat nowosądecki. W tym regionie sytuacja jest nieco lepsza. W ostatnich dniach było odnotowywanych bardzo dużo nowych ozdrowieńców, a liczba nowych potwierdzonych zakażeń była stosunkowo niewielka.

Obostrzenia w czerwonych powiatach:

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób.
Restauracje i gastronomia - obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe.
Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe, do 150 osób na zewnątrz.
W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc.
Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencje nie odbywają się.
Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 metrów kw.
Wydarzenia sportowe mogą się odbywać ale bez publiczności.

Obostrzenia w żółtych powiatach

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny.
Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób.
W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit max. 1 osoba na 4 m kw.
W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc.
W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw.
Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw.
Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Jak zapowiedziało ministerstwo zdrowia, baza powiatów z dodatkowymi obostrzeniami w każdym tygodniu będzie aktualizowana.

i.michalec@sadeczanin.info, fot, źródło: facebook/Ministerstwo Zdrowia.Dziękujemy za przesłanie błędu