Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
02/07/2021 - 17:50

Nowy Sącz: na płycie rynku będzie obrys fundamentów starego ratusza [ZDJĘCIA]

Miejsce na płycie rynku, nieopodal sądeckiego ratusza, gdzie w ubiegłym roku były prowadzone wykopaliska archeologiczne zostało już zasypane. Do połowy lipca powinna zostać odtworzona jego nawierzchnia. Nie będzie w tym miejscu planowanego podziemnego muzeum, ale za to zostanie odtworzony obrys fundamentów starego ratusza.

– Mamy wstępnie zaakceptowany przez konserwatora zabytków plan odtworzenia nawierzchni płyty rynku – mówi Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, sprawującej nadzór nad prowadzonymi w Nowym Sączu badaniami archeologicznymi.

Obrys fundamentów dawnego ratusza, zniszczonego przez pożar zostanie wykonany na płycie rynku. Będzie wiernie odtworzony z piaskowca, a puste przestrzenie zostaną uzupełnione kostką granitową, która została zastosowana na płycie rynku.

Władze miasta planują też postawić w tym miejscu makietę z brązu, przedstawiającą stary ratusz. Pojawią się także trzy albo cztery tablice informujące o tym, jaki zabytek jest ukryty pod ziemią, z jakiego okresu pochodzi i co się z nim stało. Tablice mają być wykonane ze szkła hartowanego.

- Jak się spojrzy na te tablice pod odpowiednim kątem można będzie zobaczyć, jak ułożone są pod ziemią fundamenty starego ratusza.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Iga Michalec.Dziękujemy za przesłanie błędu