Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
26/12/2021 - 15:50

Nowy Sącz: MPEC stawia na inwestycje proekologiczne. Mniejszy smog

Dzięki dofinansowaniu, jakie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, spółka zrealizuje kolejne proekologiczne inwestycje w mieście. MPEC pozyskał ponad 4,6 mln złotych dofinansowania na walkę ze smogiem w mieście. Inwestycje, jakie zostaną zrealizowane mieszkańcy odczują w jakości powietrza.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu pozyskało spore pieniądze na proekologiczne działania. Cały projekt, do realizacji którego przymierza się spółka opiewa na ponad 12 mln złotych z czego dokładnie 4 635 963 złotych to środki z nowego rozdania Funduszy Norweskich. Trafiły one do Nowego Sącza w ramach projektu "Nowe źródła energii w MPEC Nowy Sącz”.

- Te pieniądze to rezultat umowy z funduszem, który od 30 lat wspiera tego typu działania proekologiczne. Przy minimalnych kosztach własnych pozwala nam realizować takie właśnie projekty środowiskowe. Jestem przekonana, że te pieniądze zostaną właściwie spożytkowane, a sądeczanie będą oddychać lepszej jakości powietrzem - mówiła w dniu podpisania umowy poseł na Sejm, Anna Paluch.

Prezydent Ludomir Handzel dziękując za udzielone wsparcie podkreślił, że rozwój ciepła systemowego, to szansa na obniżkę niskiej emisji nawet o 99 procent.

- Nowy Sącz ma z nią problem – powiedział gospodarz miasta. – I pewnie przez wiele lat będziemy z tym problemem walczyć. Takie kroki wielomilionowe powodują, że jest szansa na to, że odczujemy realną różnicę w jakości powietrza.

Pozyskane dofinansowanie pomoże spółce MPEC zrealizować kolejne proekologiczne inwestycje, które przełożą się na to, że w mieście będzie mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

W ramach wspomnianego projektu spółka MPEC wybuduje drugi kocioł na biomasę. Jeden już funkcjonuje. Kocioł jest opalany zrębkami drewna. Z komina wydobywa się para wodna.

Przetarg na budowę drugiego kotła na biomasę już został ogłoszony i jak informuje Paweł Kupczak, prezes sądeckiego MPEC-u już za rok w sezonie zimowym nowy kocioł rozpocznie funkcjonowanie.

- Dzięki tym funduszom rozpoczniemy też budowę instalacji fotowoltaicznej (pierwszy etap) – mówi Paweł Kupczak. – Energię elektryczną, którą uda się nam pozyskać wykorzystamy na własne potrzeby.

Panele fotowoltaiczne będą zainstalowane na obiektach MPEC na terenie miasta.

- Wybudujemy też prawie 1,5 km nowych sieci. Część prac została już rozpoczęta - budujemy w kierunku ul. Jana Pawła II, gdzie podłączyliśmy już cztery pierwsze obiekty. W przyszłym roku planujemy też budowę sieci wzdłuż ul. Zielonej i podłączenie kolejnych obiektów – dodaje prezes Kupczak.

Jak zaznacza prezes Kupczak te inwestycje przełożą się na to, że spółka będzie zamawiała mniej węgla niż dotychczas. Ten duży projekt ma być zrealizowany do kwietnia 2024 roku. Spółka chciałaby go jednak zakończyć szybciej.

- W ramach tego projektu zlikwidowanych będzie dziewięć „kopciuchów” i starych kotłów gazowych w domach jednorodzinnych oraz blokach – dodaje nasz rozmówca.

[email protected], fot. MPEC i UM w Nowym Sączu, IM, DSz.Dziękujemy za przesłanie błędu