Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
23/05/2019 - 15:10

Alarm w Nowym Sączu! Powodziowa powtórka [ZDJĘCIA]

Niestety, sprawdza się czarny scenariusz prognozowany przez synoptyków. Nie przestaje padać. W Nowym Sączu przybywa wody w potoku Łubinka i w rzekach Kamienica i Dunajec. Przy takich intensywnych opadach już w nocy w regionie zaczęły wylewać lokalne potoki.

Huk wezbranej wody niesionej przez Łubinkę, Kamienicę i Dunajec słychać już oddali. W korytach tych cieków są jej ogromne ilości.

Dunajec jest rozlany bardzo szeroko. Podobna sytuacja jest w przypadku Kamienicy. Środkiem rwącego nurtu płyną z wodą śmieci, krzaki, ułamane gałęzie i korzenie drzew.

- Rzeki i potoki przepływające przez Nowy Sącz, niestety przybierają – mówi dyżurna w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu. – Sytuację monitorujemy na bieżąco.

Sądeczanie, mieszkający nieopodal cieków wodnych chuchają na zimne. Za każdym razem, gdy zaczyna padać zaczynają być niespokojni, bo doskonale wiedzą, co to oznacza. Doskonale wiedzą, że nie będzie łatwo, że będą mieli za sobą kilka nieprzespanych nocy.

Górskie potoki i rzeki są nieobliczalne. Sytuacja jest bardzo poważna.

Prezydent miasta polecił uruchomić magazyn przeciwpowodziowy. Z niego są wydawane worki do zabezpieczenia zagrożonych posesji i nieruchomości.

- Mieszkańcy dzwonią i pytają, gdzie mogą zaopatrzyć się w worki. Są to zapytania na wypadek, gdyby... O worki pytają głównie mieszkańcy ulicy Lwowskiej mieszkający przy potoku Łubinka. Mieliśmy także jeden sygnał z ulicy Gwardyjskiej. Dzwoniła pani mieszkająca nieopodal rzeki Kamienica - dodaje dyżurna MCZK.

Informacje o wszystkich zdarzeniach mających wpływ na lokalne bezpieczeństwo należy przekazywać do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numer 18 44 86 681.

Stan rzek przepływających przez Nowy Sącz – godz. 14.

Rzeki:

Kamienica - 232 cm (stan ostrzegawczy 200 cm)
Dunajec - 206 cm (stan ostrzegawczy 250 cm)
Potok Łubinka - 295 cm (stan ostrzegawczy 300 cm)

- Prognoza pogody przynajmniej do godz. 18 nie jest optymistyczna - stwierdza dyżurna Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Do tej godziny jest ostrzeżenie, a co będzie dalej, zobaczymy.

[email protected], fot. IM.

Powódź w Nowym Sączu
Powódź w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)