Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
24/06/2019 - 12:35

Nowy Sącz: Miał być nowoczesny dworzec, a jest lifting reliktu z czasów PRL

Kiedy niedawno przy budynku dworca autobusowego MDA w Nowym Sączu stanęły rusztowania, sądeczanie byli przekonani, że nareszcie zaczyna się budowa obiecywanego nowoczesnego dworca. Niestety okazuje się, że prowadzone jeszcze prace są niczym innym tylko kosmetycznym remontem reliktu z czasów PRL. Spółka zapewnia jednak, że nie rezygnuje z planów budowy nowego obiektu.

Obecny budynek dworca został wzniesiony w latach 70. ubiegłego wieku i w żaden sposób nie przystaje już ani swoim wyglądem, ani funkcjonalnością do obecnych czasów.

O budowie nowoczesnego budynku dworca przy Placu Dąbrowskiego w Nowym Sączu sądeczanie słyszą od kilku lat i na obietnicach, jak na razie się kończy.

Czytaj także: Nowy Sącz: Kto wybuduje nowy dworzec autobusowy przy Placu Dąbrowskiego?

W marcu tego roku na stronie spółki Małopolskie Dworce Autobusowe w Krakowie, która zarządza obecnie istniejącym dworcem została zamieszczona prezentacja dotycząca nieruchomości w Nowym Sączu, na której stoi budynek obecnego dworca MDA z przeznaczeniem na cele inwestycyjne. W tej prezentacji była mowa o dzierżawie długoterminowej z obowiązkiem wybudowania terminala dworcowego wraz z lokalami usługowymi według dostarczonego projektu.

MDA oczekiwało, że podmiot, który zainwestowałby i wybudowałby nowy dworzec udostępniłby spółce 80 m kw. powierzchni do zagospodarowania na potrzeby terminala. W nim odbywałaby się odprawa pasażerów. Wtedy też spółka zapewniała portal Sądeczanin.info, że nadal chce sama wybudować nowy dworzec, jako inwestor, ale jest otwarta na różne inne opcje.

Kilka miesięcy temu spółka informowała enigmatycznie, że inwestycja rozpoczęła się 25 lutego br. Potem na jednej ze ścian budynku pojawiła się informacja, że zaczynają się prace związane z przygotowaniem terenu do budowy nowego dworca, a także tablica z informacja o treści: "rozbiórka budynku istniejącego z infrastrukturą techniczną oraz budowa budynku usługowego z parkingiem zadaszonym wraz z instalacja wewnętrzną oraz zagospodarowaniem terenu".

Niedawno przy budynku dworca zostały ustawione rusztowania i pojawiła się ekipa remontowa. W ruch poszły między innymi ciężkie młoty. Sądeczanie przecierali oczy ze zdumnienia. Już zacierali ręce, że wreszcie po latach obiecywania ruszyła budowa nowoczesnego, obiecanego dworca.

Zniknął kamień, którym obłożony były ściany starego dworca budynku. Potem budynek zmienił kolor z pomarańczowego na bardziej stonowany - szary.

Na tę budowę sądeczanie muszą chyba jeszcze trochę poczekać. Zwróciliśmy się do biura prasowego spółki z pytaniem, czy nie zrezygnowała ona z budowy nowego dworca, a jeśli nie to, kiedy wreszcie zacznie się ta inwestycja.

- Zaplanowana inwestycja budowy dworca autobusowego w Nowym Sączu jest procesem złożonym - mówi Agnieszka Ślusarczyk, specjalista ds. promocji MDA w Krakowie. - W pierwszej kolejności dokonaliśmy pełnej modernizacji płyty odpraw dla autobusów. Następnym etapem będzie budowa samego dworca. Zbliżający się czas urlopów to szczególny moment, kiedy ilość odpraw autobusów z naszego dworca, a tym samym liczba naszych pasażerów, wzrasta. Stąd też tak zaplanowaliśmy prace, aby rozpoczęły się jeszcze przed wakacjami i pozwoliły na nieprzerwanie sprawne funkcjonowanie dworca.

Okazuje się, że obecnie prowadzone prace związane są z usprawnieniem odpraw pasażerów. W ramach przeprowadzanego remontu odnawiana jest elewacja, wymianie rynny od strony placu manewrowego. Budynek jest również zabezpieczany przeciw wilgoci.

-  Obecny budynek dworca będzie służył podróżnym do czasu wybudowania nowego obiektu w Nowym Sączu - dodaje Agnieszka Ślusarczyk.

Nowy dworzec ma stanąć na miejscu istniejącego budynku, który zostanie wyburzony. Ma mieć 2130,83 m. kw. całkowitej powierzchni użytkowej, w tym 1513,62 m. kw. powierzchni komercyjnej. Powierzchnia z przeznaczeniem na działalność dworca to 81,22 m. kw.

Na poziomie 0 mają znajdować się lokale usługowo-handlowe w tym m.in. sklep wielkopowierzchniowy, ponadto toalety publiczne. Poziom pierwszy zajmą pomieszczenia biurowe i techniczne. Poziom drugi – restauracja z dwoma tarasami. Koncepcja zakłada także wygospodarowanie 34 miejsc parkingowych.

Według informacji podanych przez MDA, szacunkowy koszt budowy według opracowania z połowy 2017 roku to około 14 mln zł.

[email protected], fot. IM., Wizualizacje i zdjęcia: MDA, Biuro Architektury Stosowanej. 







Dziękujemy za przesłanie błędu