Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 września. Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
11/09/2019 - 16:40

Nowy Sącz: mariaż dwóch klubów. Nie ma już w radzie PiS i stronnictwa Głuca

Wczoraj podczas sesji rady miasta połączyły się dwa kluby radnych. Nie ma już klubu Prawa i Sprawiedliwości i stronnictwa Krzysztofa Głuca, jest za to liczący sobie dwanaście osób klub o nazwie PiS – Wybieram Nowy Sącz. Co z tego wyniknie?

Zacznijmy od tego, dlaczego nowosądecka prawica weszła do rady z dwoma klubami. Kluczem była osoba kandydata na prezydenta – ustępujący Ryszard Nowak namaścił Krzysztofa Głuca licząc na to -a przede wszystkim mając ku temu powody – że władze PiS zatwierdzą tę decyzję. Stało się jednak inaczej – Jarosław Kaczyński namaścił nikomu wcześniej nie znaną z działalności samorządowej żonę posła Arkadiusza Mularczyka – Iwonę Mularczyk a Nowak formalnie odciął się od PiS. Ta przegrała z w dogrywce z obecnym prezydentem Ludomirem Handzlem.

Jednak wyborcze perturbacje trzeba było wyciszyć przede wszystkim po to, by prawica mogła zachować decyzyjność w radzie. Kluby PiS i Wybieram Nowy Sącz od początku ze sobą flirtowały i łączyły w większości głosowań.

Zobacz też: Nowy Sącz: Dawid Dumana nie jest już członkiem klubu radnych PiS? [ZDJĘCIA]

Ale choć oba stronnictwa na początku tej kadencji w sumie 14 głosów, bo tylu było w nich sumarycznie radnych, to flanki zaczęły się kruszyć, gdy tuż przed wakacjami wykluczono z klubu PiS Dawida Dumanę. Pisaliśmy o tym w publikacji

Nieoficjalnie w mieście gruchnęło, że w klubie skupionym wokół przewodniczącej rady Iwony Mularczyk nie dzieje się dobrze, bo z najróżniejszych przyczyn dochodzi tu do tarć. Niektórzy wieszczyli wręcz, że kolejni radni też pójdą w ślady Dumany i zbliżą się do radnych opozycji a przede wszystkim tych skupionych wokół Ludomira Handza czyli Koalicji Nowosądeckiej. Potem rozeszła się wieść – w kuluarach wczorajszego posiedzenia rady – że z klubu tym razem Wybieram Nowy Sącz wykluczono radnego Grzegorza Ledzińskiego.

Już w trakcie sesji Iwona Mularczyk, jako przewodnicząca rady, ogłosiła, że PiS i Wybieram Nowy Sącz oficjalnie łączą siły i od tej pory będą występować nie jako koalicjanci, ale jako jeden organizm, jeden klub pod nazwą PiS – Wybieram Nowy Sącz. Kto zostanie jego szefem? Krzysztof Głuc – dotychczasowy szef klubu Wybieram Nowy Sącz czy szefowa klubu PiS Barbara Jurowicz?

Do tematu wrócimy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe