Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 19 sierpnia. Imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji
23/04/2019 - 15:50

Nowy Sącz: manifestacja nauczycieli przed siedzibą MEN. Wśród nich są sądeczanie

O godz. 11 przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie rozpoczęła się manifestacja strajkujących nauczycieli. Zorganizował ją Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pod gmachem ministerialnym zgromadzili się nauczyciele z całego kraju. Nowy Sącz reprezentuje czterech nauczycieli. Dwóch uczących w szkole podstawowej i dwóch uczących w szkole średniej.

Na dzisiejszą manifestację do Warszawy wyjechało z Małopolski prawie trzystu strajkujących nauczycieli. Taką wiedzę rano miała Maria Stalmach – Krzyworzeka, wiceprezes Zarządu Okręgu Małopolskiego ZNP. Wśród nich jest m.in. 45-osobowa reprezentacja nauczycielska z Oświęcimia i 47 - osobowa reprezentacja z różnych miejscowości z powiatu krakowskiego.

- Do Warszawy pojechało na demonstrację siedem autokarów – mówi prezes Maria Stalmach – Krzyworzeka. – Nauczyciele zabrali ze sobą transparenty, flagi i koszulki związkowe.

Zapytaliśmy również Irenę Żak, szefową sądeckiego oddziału ZNP, ile osób z Nowego Sącza i Sądecczyzny wyjechało na protest do stolicy?

- Wiem, że pod gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej Nowy Sącz ma reprezentować czterech nauczycieli – mówi Irena Żak. – Dwóch uczących w szkole podstawowej i dwóch w szkole średniej. Osoby te pojechały do Warszawy indywidualnie.

Warto zaznaczyć, że jest to już 16 dzień strajku w oświacie. Na razie nie ma przełomu między stroną rządzącą, a związkowcami.

Dzisiaj o godz. 13 ma zebrać się prezydium Rady Dialogu Społecznego. Będzie to część robocza. O godz. 15 rozpocznie się część oficjalna RDS z udziałem strony rządowej i pracodawców. Następnie, po posiedzeniu RDS, zbierze się w siedzibie ZNP Prezydium ZG ZNP.

Natomiast na piątek (26 kwietnia) na godz. 12 zaplanowano obrady „Okrągłego stołu” edukacyjnego. Zapowiedział go premier Mateusz Morawiecki.

- Zapraszamy na Stadion Narodowy, bo spodziewamy się dużej frekwencji, spodziewamy się dużego zainteresowania – powiedział szef rządu. – Myślę, że okrągły stół będzie taką płaszczyzną, gdzie będziemy mogli wypracować najlepsze rozwiązania dla polskiej szkoły, dla polskiej rodziny, dla polskiej gospodarki, a więc najlepsze rozwiązania dla polskiego społeczeństwa – podkreślił premier.

Zaproszenie wystosowane przez szefa rządu jest skierowane do dyrektorów szkół, nauczycieli, rad i stowarzyszeń rodziców, przedstawicieli środowiska akademickiego, a także związków zawodowych, instytucji i organizacji pozarządowych związanych z edukacją.

„Okrągły stół” zaproponowany przez premiera Morawieckiego będzie szeroką formułą do dyskusji na temat zmian w polskiej oświacie w zakresie 4 obszarów tematycznych: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji oraz nowoczesna szkoła. Obrady będą koncentrowały się nie tylko na kwestiach związanych z wynagrodzeniem nauczycieli, ale również z awansem zawodowym i finansowaniem oświaty. Podczas „Okrągłego stołu” zostaną poruszone również sprawy dotyczące podnoszenia jakości nauczania oraz udziału rodziców w procesie edukacji.

[email protected], fot. IM, źródło: własne, ZNP, Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"