Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/07/2018 - 06:45

Nowy Sącz: Małgorzaty spotkają się po raz szósty w ratuszu

Piękne imię Małgorzata nosi wiele kobiet. Pochodzi ono od greckiego słowa margarites, co oznacza „perłę”. Stąd też tradycyjny upominek dla uczestniczek spotkania...

Panie o tym pięknym imieniu spotkają się w niedzielę (15 lipca) w sądeckim ratuszu, a wcześniej wezmą udział o godz. 10.30 w mszy świętej, która zostanie odprawiona w Bazylice kolegiackiej pod wezwaniem świętej Małgorzaty.

Spotkanie w sądeckim ratuszu rozpocznie się o godz. 11.30. Prezydent miasta, jak co roku złoży Małgorzatom życzenia. Każda z pań otrzyma też od prezydenta perłowe korale.

W programie przewidziano też wykład o patronce Nowego Sącza świętej Małgorzacie, który wygłosi dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, koncert arii operetkowych i musicalowych w wykonaniu Stanisława Dudy i Emilii Bernackiej, tort imieninowy i występ Zespołu Regionalnego Małe Podegrodzie.

Imię Małgorzata nosi patronka Nowego Sącza. Na ziemiach polskich imię to było popularne już w średniowieczu. Najpierw zapisywano je w łacińskiej formie, czyli na przykład Margareta i Margarita. Pierwsze zapiski w naszym języku, w postaci Margrzeta, datuje się na rok 1382. W kolejnych latach pojawiały się inne formy tego żeńskiego imienia: Margorzata, Margarzeta, Margorzeta, Mangorzata czy Małgorzata. Z czasem jednak imię to stawało się mniej popularne - w XIX wieku uchodziło nawet za staromodne – jednak w latach 60. XX wieku znów zyskało zainteresowanie. 

Małgorzaty mogą świętować imieniny wielokrotnie w roku, ale chyba najbardziej popularne są te lipcowe, przypadające 13 i 20 lipca.

Święta Małgorzata – patronka Nowego Sącza żyła na przełomie III i IV wieku w Antiochii Pizydyjskiej. Była córką kapłana pogańskiego, ale nawróciła się na chrześcijaństwo. Stało się to za sprawą opiekunki, która zajmowała się Małgorzatą po śmierci jej matki. W czasie trwających za panowania cesarza Dioklecjana prześladowań była torturowana i poniosła męczeńską śmierć przez ścięcie między 303 a 305 rokiem. Gdy proponowano jej małżeństwo z rzymskim namiestnikiem, odmówiła, opowiadając się za Chrystusem i podkreślając, że jej serce należy tylko do Niego.

Opr. IM., źródło: UM w Nowym Sączu, Fot. AM.







Dziękujemy za przesłanie błędu