Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
14/03/2023 - 11:05

Nowy Sącz: które parafie otrzymały dotację na prace konserwatorskie?

Pula środków wojewódzkich przeznaczonych w tym roku na ochronę zabytków w Małopolsce wyniosła łącznie cztery miliony złotych i została podzielona. Między innymi zostały one przyznane również na zabytki w Nowym Sączu.

W ramach rozstrzygnięcia tegorocznej edycji konkursu „Ochrona zabytków Małopolski” przyznano aż 92 dotacje na prace restauratorskie, konserwatorskie lub roboty budowlane przy zabytkach.

O nie zabiegały parafie, zgromadzenia i klasztory, organizacje pozarządowe, ale też podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jednostki samorządu terytorialnego, ale także osoby prywatne. Tak więc prace, dzięki tym funduszom w 92 obiektach.

Sejmik Województwa Małopolskiego podjął w tej sprawie stosowną uchwałę, a to oznacza, że z budżetu województwa na te zadania została przeznaczona kwota 4 mln złotych.

To już kolejna edycja konkursu „Ochrona zabytków Małopolski”. Cieszył się on, jak zawsze ogromnym zainteresowaniem. Parafie, samorządy, różne podmioty starają się o środki na takie prace konserwatorskie i restauracyjne w różnych źródłach, bo są one bardzo kosztowne. Wiedzą to ci, którzy decydują się na realizację takiego zadania.

W całej Małopolsce znajduje się około 50 tysięcy zespołów zabytkowych, a do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisanych jest 3 080 zabytków nieruchomych. Do nich zaliczane są między innymi kościoły i klasztory, zamki, fortyfikacje i zespoły obronne, pałace i dwory, zabytkowe domy, zabytki techniki oraz budynki użyteczności publicznej.

Z czteromilionowej puli środków przeznaczonych na restaurację zabytków, na ratowanie obiektów - w Nowym Sączu największą kwotę 170 tysięcy złotych otrzymała parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Siedemdziesiąt tysięcy złotych dostała także parafia Ewangelicko-Augsburska Przemienienia Pańskiego Nowy Sącz – Stadła (kościół ewangelicki, dawna kaplica Przemienienia Pańskiego, 1672 r) na odnowienie i uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu