Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
07/03/2019 - 12:05

Nowy Sącz: Kto wybuduje nowy dworzec autobusowy przy Placu Dąbrowskiego?

Wraca sprawa budowy nowego budynku dworca autobusowego przy Placu Dąbrowskiego w Nowym Sączu. Spółka Małopolskie Dworce Autobusowe w Krakowie, która zarządza obecnie istniejącym dworcem zapewnia, że chce nadal sama realizować tę inwestycję, ale… Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy od spółki wynika również, że jest ona otwarta na różne inne opcje. Jakie?

Otóż na stronie internetowej spółki Małopolskie Dworce Autobusowe została zamieszczona właśnie prezentacja dotycząca nieruchomości, na której stoi budynek obecnego dworca MDA.

Parterowy budynek nie napawa sądeczan chlubą. Jest raczej powodem do wstydu. Wyglądem przypomina, wypisz wymaluj, dworce z czasów PRL-u.

Jak czytamy na stronie internetowej spółki wspomniana prezentacja przedstawia nieruchomość w centrum Nowego Sącza z przeznaczeniem na cele inwestycyjne – dzierżawa długoterminowa z obowiązkiem wybudowania terminala dworcowego wraz z lokalami usługowymi według dostarczonego projektu.

Prezentacja - TUTAJ

MDA oczekuje, że podmiot, który zainwestowałby i wybudowałby nowy dworzec udostępniłby spółce 80 m kw. powierzchni do zagospodarowania na potrzeby terminala. W nim odbywałaby się odprawa pasażerów.

Czytaj także: Plac manewrowy nowy, a dworzec autobusowy, jak z minionej epoki [ZDJĘCIA]

- Oczywiście nadal chcemy budować dworzec sami jako inwestor – MDA. Jesteśmy jednakże otwarci na różne inne opcje – wynika z odpowiedzi, jaką portal Sądeczanin.info otrzymał z biura prasowego MDA w Nowym Sączu. - Dworzec autobusowy MDA w Nowym Sączu jest jednym z dwóch dworców jakimi zarządza spółka. Obecnie realizowanych jest z niego około 400 odpraw dziennie. Liczymy na rozwój tego dworca, czego dowodem jest inwestowanie w jego infrastrukturę. Inwestycja formalnie rozpoczęła się 25 lutego br. 

O budowie nowoczesnego budynku dworca do odprawy pasażerów, spełniającego standardy XXI wieku mówiło się już od kilku lat.

Jak wynika z opisu zamieszczonego przez MDA w przygotowanej prezentacji, nowy dworzec ma stanąć na miejscu istniejącego budynku, który zostanie wyburzony.

Nowoczesny obiekt ma mieć 2130,83 m. kw. całkowitej powierzchni użytkowej, w tym 1513,62 m. kw. powierzchni komercyjnej. Powierzchnia z przeznaczeniem na działalność dworca to 81,22 m. kw.

Na poziomie 0 mają znajdować się lokale usługowo-handlowe w tym m.in. sklep wielkopowierzchniowy, ponadto toalety publiczne. Poziom pierwszy zajmą pomieszczenia biurowe i techniczne. Poziom drugi – restauracja z dwoma tarasami. Koncepcja zakłada także wygospodarowanie 34 miejsc parkingowych.

Według informacji podanych przez MDA, szacunkowy koszt budowy według opracowania z połowy 2017 roku to około 14 mln zł.

Przypomnijmy również, że w ubiegłym roku spółka wyremontowała plac manewrowy przed budynkiem dworca oraz znajdujące się przy nim ulice.

[email protected], Wizualizacje i zdjęcia: MDA, Biuro Architektury Stosowanej. Dziękujemy za przesłanie błędu