Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
15/03/2021 - 11:50

Nowy Sącz: kto pokieruje szkołami i placówkami oświatowymi?

W Nowym Sączu trwają konkursy na dyrektorów szkół i placówek oświatowych. W kilku z nich konkursy zostały już przeprowadzone. Wszystko wskazuje na to, że w niektórych szkołach średnich dotychczasowi dyrektorzy się nie zmienią. Jak dowiedział się nieoficjalnie „Sądeczanin.info” nie będzie zmiany na stanowisku dyrektorskim w: Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych, Zespole Szkół Budowlanych oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2.

Konkursy na dyrektorów szkół i placówek oświatowych w Nowym Sączu zostały ogłoszone przez prezydenta miasta Ludomira Handzla. Odbywają się one w tych placówkach oświatowe, w których dyrektorom kończy się w tym roku pięcioletnia kadencja pełnienia tej funkcji.

Czytaj także: Nowi dyrektorzy w szkołach w Nowym Sączu. Zobacz!

Część konkursów już została przeprowadzona. Dyrektorzy, którzy zostaną wyłonieni w ich wyniku będą kierowali tymi placówkami przez następne pięć lat.

Do tej pory konkursy na dyrektora placówki odbyły się: W Zespole Szkół Budowlanych, Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych oraz Szkole Podstawowej nr 18, w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 i w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

W procedurze konkursowej oprócz kandydata albo kandydatów ubiegających się o dyrektorską funkcję bierze udział też komisja konkursowa, w której zasiadają przedstawiciele organu prowadzącego czyli miasta, Małopolskiego Kuratorium Oświaty, przedstawiciele Rady Rodziców oraz działających w danych placówkach związków zawodowych.

- Każdy kandydat starający się o funkcję dyrektorską przedstawia przed komisją wizję funkcjonowania placówki, którą chce kierować. To jeszcze nie wszystko. Podczas postępowania konkursowego członkowie komisji mogą zadać kandydatowi dodatkowe pytania dotyczące funkcjonowania placówki - mówi Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Czytaj także: Nowy Sącz: szykuje się zmiana dyrektora w SP 16. Kto zastąpi takiego pedagoga?

Jak dowiedział się nieoficjalnie „Sadeczanin.info” w trzech szkołach średnich, w których konkursy na dyrektora już się zakończyły będą kierowali dotychczasowi dyrektorzy. Nieoficjalnie wiemy, że Zespołem Szkół Budowalnych będzie kierował nadal dyrektor Andrzej Sojka, Zespołem Szkół Elektryczno-Mechanicznych – dyrektor Walenty Szarek, a Zespołem Szkół nr 2 – dyrektor Dorota Smaga.

Funkcja dyrektora szkoły musi być im powierzona przez prezydenta Nowego Sącza. Powinno to już nastąpić niebawem.

Obecni dyrektorzy rozpoczną kolejną kadencję od 1 września br. Obowiązki te zostaną im powierzone na pięć lat.

W najbliższym czasie konkursy na dyrektora zostaną przeprowadzone w Zespole Szkół Ekonomicznych oraz w Szkołach Podstawowych nr 9 i 15.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Daniel Szlag.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020