Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 sierpnia. Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego
13/07/2018 - 10:50

Nowy Sącz: koniec złudzeń, nie będzie wielopoziomowego parkingu w centrum

Jeśli w centrum Nowego Sącza miałby powstać parking wielopoziomowy, to tylko pod ziemią. Dyskusja o wielokondygnacyjnym parkingu u góry to po prostu koncert życzeń.
Tak naszą dotychczasową dyskusję z Czytelnikami kwituje Witold Król kierownik sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Wśród sądeczan cały czas toczy się dyskusja na temat konieczności wybudowania w Nowym Sączu parkingu wielopoziomowego, bo to jedyne rozwiązanie przy rosnącym deficycie tradycyjnych miejsc postojowych. Uwagi i propozycje naszych Czytelników skonfrontowaliśmy teraz z kimś, bez czyjej przychylności o realizacji podobnego przedsięwzięcia w obrębie centrum miasta nie mowy, czyli ze wspomnianym wyżej Witoldem Rolą. Okazuje się też, że szef sądeckich konserwatorów uważanie śledzi dyskusje tocząca się na portalu Sądeczanin.info.

Zobacz: Wielopoziomowy czy podziemny? Jaki parking uratowałby Nowy Sącz? [SONDA]

Rozmowę z nami zaczyna od tego, że jeszcze nikt tak naprawdę możliwości budowy takiego parkingu w obrębie centrum jeszcze nie analizował pod kątem konserwatorskim. – Oczywiście pomysł na parking wielopoziomowy, ale podziemny, odkąd ja pamiętam, zawsze obracał się wokół Rynku Maślanego. To miałoby jakiś sens. Chociaż tam są jeszcze resztki fortyfikacji i trzeba by było na nie uważać. Jest tam jakaś fosa, nie wiemy też dokładnie co jest głębiej, ale to akurat byłoby do przeskoczenia. Natomiast nie bardzo sobie wyobrażam parking w obrębie starówki – obrazuje nasz rozmówca. 

Zobacz też: Nowy Sącz: Wyburzmy zniszczoną kamienicę i wybudujmy wielopoziomowy parking

Pytany o koncepcję przedstawioną przez Koalicję Nowosądecką w czasie poprzednich wyborów samorządowych zakładającą budowę parkingu na terenie dawnej siedziba straży pożarnej – wspominano też o jego przebudowie Rola ucina temat krótko: - Koalicja może zna się na polityce, ale zupełnie nie zna się na budownictwie. To nie jest struktura, która nadawałby się na parking.

Pomysłodawców konserwator odsyła „za wodę”, gdzie podobnych, wielopoziomowych miejsc parkingowych jest bardzo dużo. –  Są to zarówno budynki całkowicie zamknięte jak i budynki otwarte. I raczej – jak to się ładnie mówi – u nas to się nie przyjmie, bo estetycznie jest takie, jakie jest i inne nie będzie. Nie sadzę, że przy tego typu inwestycjach ktoś się silił na to, że zrobić z tego coś rzeczywiście architektonicznego – wyłuszcza.

Zobacz też: Nowy Sącz: Tak mógłby wyglądać pierwszy parking wielopoziomowy w mieście

Dlaczego? Bo wiązałoby się to z ogromnymi nakładami, na których zwrot inwestor liczyć szczególnie nie powinien – taka jest nasza mentalność, że nikt nie będzie się kwapił do płacenia za parking, jeśli gdzieś niedaleko może zaparkować za darmo. A przecież nikt chyba nie oczekuje, że obok cennej architektury starówkowej konserwator pozwoli na budowę stalowej czy żelbetonowej konstrukcji.

- Jest na pewno możliwość, by próbować wejść z taką inwestycją pod ziemię. Wtedy na górze można zrobić przeróżne rzeczy począwszy od struktur mieszkaniowych, usługowych czy handlowych a nawet sam zieleniec. Wszystko jest do zrobienia i pod takimi na przykład plantami doskonale może funkcjonować parking. Natomiast mówienie o parkingu nadziemnym w centrum, to po prostu koncert życzeń – podsumowuje kierownik.

ES [email protected] Fot.: Koalicja NowosądeckaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)