Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
28/11/2020 - 11:10

Nowy Sącz: kameralny protest kobiet w imieniu sufrażystek na Rynku [ZDJĘCIA]

Na sobotę, 28 listopada, zaplanowano kolejną odsłonę Strajku Kobiet w Nowym Sączu. Tym razem protestujący wspominali 102 rocznicę wywalczenia praw wyborczych przez Polki. Na sądeckim rynku zgromadziło się około 40 osób, niektórzy nieśli transparenty, inni flagi, pojawiły się też osoby w strajach sprzed wieku. "Siła kobiet" - krzyczeli protestujący, którzy z Rynku udali się pod pomnik Józefa Piłsudskiego.

Fot. Sądeczanin

Zobacz także: Barbara Żytkowicz o Strajku Kobiet: żadna z nas nie chce być marionetką

W imię Matki, Córki, Siostry i współczesnych sufrażystek spotkali się dziś uczestnicy Strajku Kobiet w Nowym Sączu. Na sądeckim Rynku po godzinie 17 zebrało się około czterdzieści osób, które wspólnie chciały po raz kolejny zaprotestować przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce i dać sprzeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji eugenicznej.

Jak zapowiadali organizatorzy strajku, kolejny protest miał być wspomnieniem sufrażystek. - Okazja jest szczególnie uroczysta, bowiem 28 listopada świętujemy 102. rocznicę wywalczenia przez Polki praw wyborczych. Jednak po ponad 100 latach znowu część z nas wychodzi na ulice, by walczyć o prawa człowieka, o wolność wyboru i osobistą niepodległość. 100 lat temu dzielne prababki okupowały siedzibę Marszałka Piłsudskiego i waliły mu parasolkami w parapet, żądając praw wyborczych - pisali organizatorzy protestu w mediach społecznościowych.

Na Rynku pojawiły się pojedyncze osoby z parasolkami, niektórzy przynieśli flagi i banery z symbolem Strajku Kobiet. "Zakończmy to, co zaczęły Sufrażystki" - głosił baner kobiet przebranych w stroje przed wieków. Organizatorki strajku, wystylizowane na bohaterki popularnego serialu "Opowieści Podręcznej", poświęciły również chwilę, aby wspomnieć, w jaki sposób Polki wywalczyły prawa wyborcze.

Następnie protestujący przeszli ulicą Jagiellońską, przez planty aż pod pomnik Józefa Piłlsudskiego na Alejach Wolności. Po drodze wykrzykiwali wolnościowe hasła np. "Wolność wyboru, nie dla terroru" lub "Siła kobiet". Na miejscu, zanim jeszcze rozpoczął się strajk, pojawiła się również policja, która nawoływała do rozejścia się. (s.siwulska@sadeczanin.info).

Strajk Kobiet w imieniu współczesnych Sufrażystek w Nowym Sączu. Fotorelacja
Kolejny nowosądeckiego Strajk Kobiet odbył się w 102. rocznicę wywalczenia przez polskie kobiety praw wyborczych. Grupa protestujących najpierw pojawiła się na Rynku, a następnie przemaszerowała przez Planty pod pomnik gen. Józefa Piłsudskiego na Alejach Wolności.


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020