Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
14/03/2021 - 09:40

Nowy Sącz: to już nie przypadek. Ktoś systematycznie niszczy zabytkowe kapliczki

Ktoś zniszczył zabytkowe kapliczki w Nowym Sączu i Nawojowej, przy których co roku w maju gromadzili się mieszkańcy, aby wspólnie modlić się Litanią Loretańską do Najświętszej Maryi Panny. Sprawca rozbija szybę kamieniem i niszczy figury Matki Bożej i Jezusa.

Kilka dni temu pisaliśmy na łamach „Sądeczanina” o zdewastowanej dziewiętnastowiecznej kapliczce, która znajduje się przy ulicy świętej Rity w Nowym Sączu. Sprawca (bądź sprawcy) wybił kamieniem szybę i uszkodził figurę Matki Bożej. Sprawa została zgłoszona na policję, a w miniony piątek przy kapliczce zgromadzili się mieszkańcy pobliskich bloków, którzy wspólnie z kapłanem parafii Matki Bożej Niepokalanej, odprawili nabożeństwo pokutne, jako przebłaganie za profanację, której ktoś dokonał.

Zobacz też Kto zniszczył zabytkową kapliczkę? Wierni będą przepraszać za profanację

Jak się okazuje, to niejedyna kapliczka, która została zdewastowana w ostatnich dniach. Do podobnej sytuacji doszło w nocy z 8 na 9 marca przy ulicy Biegonickiej w Nowym Sączu. Jedna z mieszkanek zauważyła zniszczoną szybę i potłuczoną figurę Jezusa. Przewodniczący zarządu osiedla Biegonice Marian Wolak, niezwłocznie poinformował o dewastacji policję. Funkcjonariusze sporządzili niezbędną dokumentację i będą teraz szukać sprawcy.

- Kapliczka jest znana wszystkim mieszkańcom parafii Biegonice, ponieważ co roku odbywa się tam procesja w czasie dni krzyżowych. Wielu mieszkańców modli się w tamtym miejscu. Tak okrutna dewastacja jest ciosem dla mieszkańców i parafian, którzy opiekują się kapliczką. Kapliczka stoi w tym miejscu nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat i jak do tej pory jest to pierwsza taka sytuacja – dodaje Marian Wolak.

W minionym tygodniu do niemal identycznej sytuacji doszło przy ulicy Zamkowej w Nawojowej. Tam też od wielu lat stoi kapliczka, przy której w maju, mieszkańcy gromadzą się, aby śpiewać nabożeństwa majowe. Wandale nie oszczędzili i tej kapliczki. Wybili kamieniem szybę. Na szczęście nie udało im się uszkodzić figurki Matki Bożej.

- Jeśli ktoś widział sprawcę bądź sprawców, którzy zdewastowali zabytkowe kapliczki, bardzo prosimy, aby takie osoby poinformowały o tym policję. Każda informacja może być cenna i może pomóc funkcjonariuszom zatrzymać przestępców - apelują mieszkańcy. 

Być może takich sytuacji na terenie Nowego Sącza i pobliskich miejscowości jest więcej. Poinformujcie nas o nich. ([email protected] Fot. Czytelnicy)

Rozbite szyby, uszkodzone figury. Ktoś zniszczył zabytkowe kapliczki
Ktoś zniszczył zabytkowe kapliczki w Nowym Sączu i Nawojowej, przy których co roku w maju gromadzili się mieszkańcy, aby wspólnie modlić się Litanią Loretańską do Najświętszej Maryi Panny. Sprawca rozbił szybę kamieniem i uszkodził figury Matki Bożej i Jezusa.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu