Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
12/11/2022 - 08:10

Nowy Sącz: jest kasa, by powalczyć z osuwiskiem na Dąbrówce

Mamy bardzo dobre wieści dla mieszkańców osiedla Dąbrówka – miasto właśnie otrzymało pieniądze na wykonanie dokumentacji technicznej, dzięki której będzie można wykonać dokumentację, by zmierzyć się z osuwiskiem na Zalesiu.

Nowy Sącz: jest kasa, by powalczyć z osuwiskiem na Dąbrówce

Tytułem przypomnienia. Gdy w obrębie drogi ruszy osuwisko wszystkie doraźne naprawy służą tak naprawdę tylko maskowaniu problemu. Jednym sposobem na trwały remont i zapewnienie pełnej przejezdności jest w pierwszej kolejności ustabilizowanie gruntu. A to bardzo drogie, a przede wszystkim czasochłonne przedsięwzięcie, bo wymaga przygotowania szczegółowej dokumentacji geologicznej i kart osuwiskowych.

Zobacz też: MPK ogranicza kursy na linii nr 39. Będzie też mniej przystanków. Zobacz dlaczego

W Nowym Sączu mamy trzy wyjątkowo newralgiczne w tym zakresie miejsca. Są to ulice Zalesie na osiedlu Dąbrówka, ulica Librantowska na osiedlu Kochanowskiego i ulica Zdrojowa w tej samej dzielnicy. Okoliczni mieszkańcy już od dłuższego czasu czekają, aż miasto zrobi z tym porządek. Już w październiku zeszłego roku Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg pt. Stabilizacja osuwisk wraz z odbudową dróg w Nowym Sączu – opracowanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, w którym ujęte są wszystkie te drogi.

Tyle, że dla mieszkańców okolicy ulicy Zalesie wcale nie oznacza to końca problemów. Niby w kwietniu drogowcy załatali tu największe dziury, ale już wtedy dyrektor MZD Adam Konicki zastrzegał – o naprawie z prawdziwego zdarzenia będzie można mówić dopiero – tak jak wspominaliśmy już wyżej - gdy zamknie się temat stabilizacji osuwiska.

Przyszedł październik i bardzo złe wieści. Miejski Zarząd Dróg musiał unieważnić przetarg pod hasłem: "Wykonanie dokumentacji projektowo-budowlanej w ramach zadania pn. Stabilizacja osuwiska nr 67991 wraz z odbudową drogi gminnej Zalesie (293404K) w miejscowości Nowy Sącz w km 0+280 - 0+370".

Zobacz też: Zamkną wyjazd z Chełmca. Sprawdźcie objazdy, bo trzeba będzie sporo nadłożyć

– W postępowaniu nie została złożona poprawnie żadna oferta w terminie przewidzianym na składanie ofert – informował zastępca dyrektora MZD Dawid Janik.

Teraz mamy zwrot akcji. Nowy Sącz otrzymał dotację w wysokości 133 200 zł z rezerwy celowej budżetu państwa na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi, na realizację właśnie tego zadania. Według szacunków MZD taka dokumentacja powinna kosztować 173 000 zł. Różnicę miasto musi wyłożyć z własnego budżetu. Ale kto podejmie się wykonania tego wyjątkowo trudnego zadania? O tym w osobnej publikacji. ([email protected] Fot.: MZD)







Dziękujemy za przesłanie błędu