Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lipca. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
12/06/2019 - 12:50

Nowy Sącz: Ile miejsc w szkołach średnich czeka na pierwszoklasistów?

W Nowym Sączu zakończyła się rekrutacja do szkół średnich. Władze miasta przygotowały w tym roku prawie 5 900 miejsc w klasach dla absolwentów, którzy skończyli klasę ósmą oraz dla absolwentów wygaszanych gimnazjów. Zapewniają, że każdy z absolwentów znajdzie miejsce w szkołach prowadzonych przez miasto.

Warto zaznaczyć, że w tych placówkach uczy się około 40 proc. młodzieży mieszkającej w Nowym Sączu, a 60 proc. są tu uczniowie dojeżdżający do Nowego Sącza z podsądeckich miejscowości. Szkoły średnie w Nowym Sączu dla wielu absolwentów stojących przed wyborem typu szkoły średniej są bardzo atrakcyjne.

Nowy rok szkolny będzie bardzo trudny dla oświaty. Dlaczego?

Klasy pierwsze są szturmowane w tym roku zarówno przez absolwentów klas ósmych oraz ostatni – trzeci rok wygaszanego gimnazjum. Władze oświatowe miasta mają pełną tego świadomość. W tym roku dyrektorzy szkół średnich stanęli przed nie lada wyzwaniem. Jakim? Muszą zapewnić w szkołach miejsca dla dużej liczby oddziałów klas pierwszych.

W poniedziałek (10 czerwca) została zamknięta elektroniczna rekrutacja do klas pierwszych.

- W tym roku podjęliśmy decyzję, że absolwenci będą mogli wybierać spośród 5 szkół średnich w Nowym Sączu – mówi Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania w Nowym Sączu. – W kraju uczniowie mieli 3 możliwości wyboru. Naszym absolwentom daliśmy szerszą opcję. Dlaczego? Chcieliśmy sprawdzić, czy młodzież chce wybierać szerzej. Oczywiście, że uczniowie stojący przed wyborem szkoły średniej mają swoją preferowaną, wymarzoną szkołę, w której chcieliby kontynuować naukę. Daliśmy jednak szerszą możliwość wyboru, aby też sprawdzić, czy jeśli uczeń nie zostanie przyjęty do swojego wymarzonego liceum, czy szkoły innego typu to, czy odnajdzie się w innej placówce.Dziękujemy za przesłanie błędu