Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/02/2022 - 19:25

Nowy Sącz i Grybów już gotowe do przyjęcia wojennych uchodźców z Ukrainy

Rosyjska inwazja na Ukrainę jest bardzo prawdopodobna. Może to za sobą pociągnąć dużą liczbę uchodźców uciekających do Polski. Wiemy, w których miejscach będą mogli się zatrzymać w Nowym Sączu i Grybowie.

Grybów i Nowy Sącz gotowe na przyjęcie ukraińskich uchodźców. Fot. Pixabay

Napięcia na wschodzie Ukrainy są w dalszym ciągu bardzo duże. Przy granicy tego państwa stacjonuje ponad 150 tysięcy żołnierzy rosyjskich wojsk. Prezydent USA Joe Biden stwierdził w piątek, że są powody, by uważać, że inwazja nastąpi w ciągu kilku najbliższych dni.

Wybuch konfliktu tuż za naszą wschodnią granicą spowoduje napływ do Polski bardzo dużej liczby uchodźców. To właśnie dlatego samorządowcy zostali poproszeni przez wojewodów o przygotowanie raportów dotyczących ich ewentualnego przyjęcia.

Mieli wskazać listę obiektów zakwaterowania dla uchodźców, liczbę osób możliwych do przyjęcia, koszty z tym związane oraz czas adaptacji budynków z rekomendacją do 48 godzin. Jak pisaliśmy kilka dni temu, samorządy w naszym regionie nie miały jeszcze takich wytycznych. Wiemy już jednak nieco więcej.

Burmistrz Paweł Fyda przekazał naszej redakcji, które miejsce do przyjęcia uchodźców zostało wskazane przez Grybów. Jak się okazuje, będą mogli się zatrzymać w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Politechniki Warszawskiej przy ul. Chłodnej 16. Jest w nim 100 miejsc.

W budynku są pokoje 1,2,3 i 4-osobowe. Znajdują się przy nich sanitariaty (pomieszczenia z prysznicami). Istnieje także możliwość zapewnienia wyżywienia. Obecnie jest używany w ramach działalności hotelarsko-gastronomicznej.

Nowy Sącz, jak powiedział naszemu portalowi Krzysztof Setlak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Nowym Sączu, mógłby zaś przyjąć kilka tysięcy osób ewakuowanych.

- Mówimy tutaj jednak nie o długim pobycie, ale o krótkim okresie ewakuacji – zaznacza dyrektor Setlak. – Gdybyśmy musieli przyjąć takie osoby, to miasto musiałoby z Agencji Rezerw Materiałowych otrzymać wyposażenie (łóżka, materace i inne) do budynków, w których takie ewakuowane osoby przebywałyby.

Mówimy tutaj o budynkach, które w przypadku takich sytuacji są w pierwszej kolejności brane pod uwagę np. internaty szkolne, bursy, ewentualnie hotele, a w skrajnych przypadkach inne budynki użyteczności publicznej. ([email protected], [email protected]Fot. Pixabay/ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu