Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
27/03/2019 - 15:30

Nowy Sącz: hospicjum pęka w szwach. Konieczna jest rozbudowa [WIZUALIZACJA]

Sądeckie Hospicjum zostanie rozbudowane. Nowe skrzydło powstanie przy istniejącym już budynku. Wszystko wskazuje na to, że budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku. Dzisiaj, w siedzibie hospicjum, został przekazany gotowy projekt nowego skrzydła.

Władze Towarzystwa Przyjaciół Sądeckie Hospicjum zaczęły poważnie myśleć o jego rozbudowie o nowe skrzydło niedługo po tym, jak obiekt został oddany do użytku.

- Bardzo szybko okazało się bowiem, że nowe hospicjum błyskawicznie się zapełniło i zaczęło, niestety, brakować w nim miejsc - mówi Mieczysław Kaczwiński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum w Nowym Sączu. - Już wtedy było wiadomo, że wcześniej, czy później staniemy przed koniecznością rozbudowy hospicjum. Tak też się stało.

Do hospicjum trafiają pacjenci będący w terminalnej, zaawansowanej fazie choroby nowotworowej. Wymagają oni wtedy całodobowej opieki medycznej, podawania silnych leków przeciwbólowych. Niejednokrotnie dla bliskich opiekujących się takim chorym, znajdującym się w bardzo zaawansowanym stadium choroby zapewnienie całodobowej opieki jest ponad siły.

Działkę przylegającą do sądeckiego hospicjum przekazał towarzystwu ówczesny prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Dzisiaj w siedzibie sądeckiego hospicjum architekt Witold Król, kierownik sądeckiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie przekazał władzom Towarzystwa Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum gotowy projekt nowego skrzydła. Przygotował go nieodpłatnie zespół specjalistów.

- Przy tym projekcie, w odróżnieniu od innych, które były realizowane w ramach sądeckiego hospicjum, napotkaliśmy pewne trudności, od nas zupełnie niezależnie – mówi arch. Witold Król. – Okazało się, że na działce, na której ma być wzniesione nowe skrzydło hospicjum znajdowało się dawnej koryto potoku Łącznik. Po badaniach geologicznych stwierdziliśmy, że mamy trzy metry nasypu, a to musiało, niestety znaleźć odzwierciedlenie w dokumentacji. Także teren, na którym zostanie wybudowane nowe skrzydło jest wpisany do rejestru zabytków. Konieczna jest więc niezbędna w tym zakresie decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków. Mam nadzieję, że działania w tej materii sfinalizują się w najbliższych dniach.

W nowym skrzydle ma funkcjonować nowy oddział dla pacjentów chorujących na choroby nowotworowe. Będą tam 23 miejsca. Budynek zostanie połączony przewiązką z działającym hospicjum. Zaaranżowany zostanie także ogród zimowy.

- Nowe skrzydło będzie wyposażone między innymi w panele słoneczne – dodaje arch. Witold Król. – Staraliśmy się zaprojektować budynek tak, aby był energooszczędny, ale jak najbardziej funkcjonalny.

- Nowy oddział jest budowany z myślą o uruchomieniu m.in. tzw. usługi wytchnieniowej. Kompleksową opiekę będą miały zapewnione osoby, których rodziny będą chciały przez kilka dni odpocząć, albo gdzieś wyjechać – mówi Mieczysław Kaczwiński, prezes TPSH w Nowym Sączu. – Będzie tam też nowa kaplica, ewentualnie sala fizjoterapii, która będzie służyła mieszkańcom hospicjum. Chcemy się także otworzyć na mieszkańców Nowego Sącza. Nowe skrzydło będzie częściowo niezależne od istniejącego budynku.

Prezes Kaczwiński ma nadzieję, że budowa nowego skrzydła ruszy w pierwszym półroczu tego roku. Władze towarzystwa będą się teraz koncentrowały na uzyskaniu pozwolenia na budowę, a potem na ogłaszaniu przetargu na realizację zadania.

Fundusze na rozbudowę Sądeckiego Hospicjum zbierane są już od kilku lat.

- Środki pozyskujemy od podatników z 1 procenta, z dorocznej zbiórki „Pola Nadziei” i „Ziarnko Gorczycy”, a także z darowizn, które przekazywane są na rzecz sądeckiego hospicjum, jak również od sponsorów – dodaje prezes TPSH. – Będziemy się starali o dofinansowanie rozbudowy w Urzędzie Marszałkowskim. Być może uda się jeszcze pozyskać środki z PFRON. Ile to będzie kosztowało? Będziemy się cieszyli, jeśli inwestycja nie przekroczy kwoty czterech milionów złotych.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.

Rozbudowa Sądeckie Hospicjum
Rozbudowa Sądeckie Hospicjum


Dziękujemy za przesłanie błędu