Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
26/07/2019 - 22:10

Nowy Sącz: Google wie lepiej: te planty nazywają się… No właśnie, jak?

Po tym jak zainicjowaliśmy dyskusję o nazwie Kocich Plant, które formalnie – co potwierdzają historycy – noszą nazwę Plac Zygmunta Krasińskiego wśród naszych Czytelników i internautów na sądeckich forach rozpętała się na ten temat dyskusja. Okazuje się, że Google na swoich mapach używa nazwy… No właśnie jakiej?

Zobacz też: Kolejne zdjęcie domniemanego komara tygrysiego z Nowego Sącza

Zacznijmy od tego, że sądeczanie są zgodni, że Planty są Kocie a nie Gęsie, jak zwykło się je czasem też nazywać. I choć dywagacji na ten temat jest sporo to jedno jest pewne obie nazwy są jedynie nazwami zwyczajowymi. Obie wzięły się najprawdopodobniej z faktu, że koty tu marcowały a gęsi były elementem wojskowego gospodarstwa – w miejscu gdzie jest teraz „gastronom” były koszary. Jakoś wojaków trzeba było nakarmić a drób, szczególnie gęsi to doskonały sposób na to, by zrobić to tanio i syto.

Zobacz też: Nowy Sącz: Kocie Planty? Też coś, co to w ogóle za nazwa!

Wróćmy jednak do nazwy formalnej, administracyjnej, czyli Plac Zygmunta Krasińskiego. Jeśli wpiszemy to hasło w najpopularniejszą na świecie przeglądarkę uzyskamy wynik jak na grafice wyżej. Ale jeśli już poruszamy się po mapie Nowego Sącza bez sugerowania nazw, to uzyskamy zupełnie inny rezultat – ten widoczny na grafice poniżej.

I co z tym fantem zrobić? W końcu z Google Maps korzystają miliony ludzi na całym globie.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne i Google Maps


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)