Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
11/06/2019 - 14:35

Nowy Sącz: gdzie szukać cienia, gdy żar leje się z nieba? [ZDJĘCIA]

Planty miejskie w tak upalne dni są w centrum Nowego Sącza jedynym miejscem dającym odrobinę cienia. Tam wypoczywają całe rodziny. Czas wolny spędzają mamy z małymi dziećmi.


Miejsce to w upalne dni jest jednym z bardziej preferowanych w mieście miejsc na odetchnięcie od lejącego się z nieba żaru. Sądeczanie bardzo chętnie szukają cienia wśród drzew. Plany miejskie są taką oazą zieleni w centrum miasta.

Najbardziej ulubionym miejscem przez milusińskich jest maleńka fontanna. Dzieciaki bardzo chętnie do niej wchodzą i się tam bawią. W takie dni szukają ochłody od piekielnego upału. Podobnie jest na sądeckim runku

Dzieciaki chętnie wchodzą do takich fontann i chlapią się chłodną wodą. Okazuje się jednak, że osoby, które w niej szukają ochłody robią to na własne ryzyko. Trzeba wiedzieć, że sądecka fontanna na rynku, jak i ta sądeckich plantach ma zamknięty obieg wody. Co to oznacza?

- Woda w fontannie, jeżeli ma obieg zamknięty, rzadko podlega jakiemukolwiek oczyszczaniu, uzdatnianiu i dezynfekcji - mówi Jacek Żak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. - Może więc stwarzać zagrożenie zdrowotne. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, które mają słabszą odporność. W takich zbiornikach wodnych może swobodnie bytować nawet kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów: wszelkiego typu bakterie kałowe (np. escherichia coli, enterokoki), bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki ropy błękitnej czy pałeczki legionelli. Mogą być one przyczyną chorób układu pokarmowego, dróg oddechowych, zatruć i biegunek, zapalenia spojówek oraz uszu. Mogą wywoływać grzybice stóp, wysypki alergiczne na ciele. Natomiast pałeczki legionelli mogą wywołać ciężką postać zapalenia płuc.

Rzecznik Sanepidu przestrzega, że fontanny nie są absolutnie miejscami przeznaczonymi do kąpieli. To element architektury, który jest ozdobą.

- Fontanny należy podziwiać, a nie kąpać się w nich - dodaje Jacek Żak. Jeśli ktoś się w nich chlapie, robi to na własne ryzyko. Państwowa Inspekcja Sanitarna nie sprawuje nad nimi kontroli.

Ważne, aby przestrzegać regulaminu korzystania z takich obiektów określonych przez zarządcę, właściciela nieruchomości.

[email protected], Fot. IM.

Gdzie Szukać w Nowym Sączu ochłody, gdy żar leje się z nieba?
Planty miejskie w tak upalne dni są w centrum Nowego Sącza jedynym miejscem dającym odrobinę cienia. Tam wypoczywają całe rodziny. Czas wolny spędzają mamy z małymi dziećmi.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)