Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
08/07/2021 - 13:15

Nowy Sącz: gdzie będzie takie przedszkole z ogrodem zmysłów i wonnymi ziołami?

Ogród deszczowy, ścieżka edukacyjna i dydaktyczna, warzywnik, miejsce, gdzie będą rosły i pachniały zioła – takie atrakcje pojawią się jeszcze w tym roku przy Zespole Przedszkoli przy ul. Paderewskiego w Nowym Sączu.

Właśnie rozpoczyna się inwestycja pod nazwą „Zielono-niebieska infrastruktura w Nowym Sączu” przy Zespole Przedszkoli przy ul. Paderewskiego. Zadanie to będzie realizowała firma „Star”, której został już przekazany teren budowy.

Ogród przedszkolny, gdzie do tej pory dzieci mogły korzystać z huśtawek i innych zainstalowanych tam urządzeń do zabawy zmieni się nie do poznania.

- Część istniejących już urządzeń zostanie zmodernizowana, jak chociażby ścieżka sensoryczna – mówi Lidia Kantor, wicedyrektor Zespołu Przedszkoli przy ul. Paderewskiego w Nowym Sączu.

Zakres prac, które zostaną wykonane na terenie przedszkola nie będzie mały. Co w ramach tej inwestycji zostanie wykonane?

Po jej zakończeniu przedszkolaki będą mogły korzystać z: przyrodniczej ścieżki edukacyjnej, ścieżki dydaktycznej wyposażonej w tablice, gry terenowe i inne urządzenia edukacyjne (m.in. zestaw z modułami dźwiękowymi), z ogrodu dydaktycznego (warzywnika, miejsca, gdzie będą wysadzone zioła). Będzie też przestrzeń do zabaw terenowych, strefa dydaktyczna służąca do zajęć dydaktycznych i pikników. To jeszcze nie koniec zmian. Zostanie też zaaranżowany ogród deszczowy, wszystko po to, aby gromadzić deszczówkę, która będzie wykorzystywana do nawadniania roślin. Będą także stworzone zielone ściany (zielone ekrany). Utworzą je pnącza, które zostaną nasadzone przy ogrodzeniach.

- Inwestycja ta przyniesie dużo korzyści przede wszystkim dzieciom, które będą aktywnie spędzać czas na powietrzu – mówi Lidia Kantor. - Przedszkolaki będą mogły korzystać z wielu urządzeń, gier dydaktycznych, z rozbudowanej ścieżki sensorycznej. Będą poznawać przyrodę, rozwijać między innymi wyobraźnię dotykową, słuchową, wzrokową, stymulować receptory. Wierzymy, że nasz ogród zachęcać będzie przedszkolaków do zabaw oraz będzie inspirować do działań twórczych.

Zaaranżowany od nowa ogród pozwoli dzieciom poznawać świat nie tylko edukacyjnie, ale również zmysłowo, zwłaszcza dzieciom z niepełnosprawnościami, bo również takie uczęszczają do tego przedszkola.

Prace mają potrwać do października.

[email protected], fot. Zespół Przeszkoli przy ul. Paderewskiego w nowym Sączu, wizualizacja – Urząd Miasta w Nowym Sączu/PM Projekt.

Nowy Sącz: gdzie jest takie przedszkole z ogrodem zmysłów i pachnącymi ziołami?
Ogród deszczowy, ścieżka edukacyjna i dydaktyczna, warzywnik, miejsce, gdzie będą rosły i pachniały zioła – takie atrakcje pojawią się jeszcze w tym roku przy Zespole Przedszkoli przy ul. Paderewskiego w Nowym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu