Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
21/07/2019 - 13:55

Nowy Sącz: Dźwięk trombity Józefa Brody zebrał małych górali z całego świata

Sądeczanie i Nowy Sącz powitali dzisiaj uroczyście małych górali z całego świata. Jest to znak, że rozpoczął się 27. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór.

Przed południem na placu Kolegiackim przy bazylice św. Małgorzaty słychać było znowu międzynarodową mowę, a przestrzeń przy świątyni tonęła w kolorowych barwach. Od przepięknych kolorowych barw strojów, jakie prezentowali na sobie mali górale dosłownie kręciło się w głowie. A niektóre stroje były naprawdę egzotyczne.

Mali górale z całego świata wzięli we władanie Nowy Sącz już po raz 27. Przyjechali z Węgier, Białorusi, Albanii, Tajwanu, Hiszpanii (Katalonii), Rosji. Towarzyszą im kamrackie polskie dziecięce zespoły regionalne reprezentujące folklor: lachowski, łącki, żywiecki, babiogórski.

Sądeczanie niezwykle ciepło przywitali dzisiaj zespoły dziecięce, które w Nowym Sączu i w różnych miejscowościach regionu będą gościły aż do 28 lipca.

Rozpoczęło się wielkie folklorystyczne święto przepełnione muzyką, śpiewem, tańcem, ferią barw i egzotyką. Formuła festiwalu jest taka, że dzieci razem mieszkają, występują, bawią się, zwiedzają. Każda para ma swój „dzień narodowy”, podczas którego jest „gwiazdą” koncertów, a zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów. Polskie i zagraniczne zespoły tworzą tzw. „pary kamrackie”.

Razem z występującymi zespołami świetnie bawią się sądeczanie i goszczący w Nowym Sączu turyści. Gdyby tego festiwalu zabrakło w Nowym Sączu, to powstałaby ogromna pustka. Ten festiwal na stałe wpisał się już w pejzaż miasta i wakacyjny kalendarz wydarzeń artystycznych.

Jego tradycją jest chociażby to, że mali górale przyjeżdżają z różnych części świata. Tak jest i tym razem. Nowy Sącz gości m.in. zespół The Flying Fish z Lan Yu ("Wyspy orchidei") - wulkanicznej wyspy o powierzchni 45 km kw. położonej u południowo - wschodniego wybrzeża Tajwanu.

Dzisiaj, podczas mszy festiwalowej nie mogło zabraknąć tego charakterystycznego akcentu. Oczywiście zabrzmiała trombita mistrza Józefa Brody, genialnego multinstrumentalisty, budowniczego instrumentów ludowych, charyzmatycznego pedagoga. Od wielu lat jest on gospodarzem i reżyserem festiwalowych koncertów.

Charakterystyczny dźwięk trombity wybrzmiał i było wiadomo, że 27. Święto dzieci Gór się rozpoczęło.

Pierwszym jego akcentem była msza festiwalowa odprawiona na Placu Kolegiackim koło Bazyliki św. Małgorzaty.

Uczestników festiwalu powitał ks. dr Jerzy Jurkiewicz, prepozyt bazyliki św. Małgorzaty.

- Witam serdecznie wszystkich, przede wszystkim dzieci – zaczął proboszcz Jurkiewicz.  – Bohaterów festiwalu. Po tej eucharystii rozpocznie się ewangeliczne krzątanie wokół różnych spraw związanych z festiwalem: występy zespołów, prezentowanie różnych kultur i zwyczajów poszczególnych krajów, a szczególnie spotkania dzieci. Nawiązywanie znajomości i zabawa, która również towarzyszy uczestnikom festiwalu, jako przejaw wzajemnej miłości, otwartości na siebie, bez względu na szerokość geograficzną.

Po mszy w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza odbyło się spotkanie  kierowników zespołów z władzami miasta i regionu.

Dzisiaj o godz. 19.30 rozpocznie się korowód festiwalowy, który przejdzie ulicą Lwowską do rynku, a o godz. 20 organizatorzy zapraszają na otwarcie festiwalu i koncert inauguracyjny (płyta rynku). Festiwalową niedzielę zakończy pokaz sztucznych ogni.

Podczas tego wyjątkowego tygodnia w Nowym Sączu i innych miejscowościach Sądecczyzny będą odbywały się festiwalowe imprezy towarzyszące.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku rozpoczęło się drugie ćwierćwiecze festiwalu. Jego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

[email protected]nin.info, fot. IM.

Nowy Sącz miastem małych górali z całego świata
Sądeczanie i Nowy Sącz powitali dzisiaj uroczyście małych górali z całego świata. Jest to znak, że rozpoczął się 27. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór.


Dziękujemy za przesłanie błędu